1 milyonluk satışa nasıl ulaşılır?

1 milyonluk satışa nasıl ulaşılır?

Türkiye’deki otomobil satışlarının tekrar 1 milyon adetlere ulaşması için sektör yetkilileri önerileri sıralıyor.

Bu yıl 600 bin adet satış öngören otomotiv sektörü orta vadede 1 milyonluk satışlara tekrar dönmeyi hedefliyor. Ancak bunun başarılması için vergi düzenlemesinden faizlere kadar bir sıra önlem gerekmekte. Opel, Hyundai gibi markaların bayiliğini yürüten Erdemir Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir yeni yıla yönelik şu değerlendirmeleri yaptı:


“Faizlerin biraz daha aşağı yönlü hareketi şaşırtıcı olmaz ancak bu oranlar kur istikrarı eşliğinde devam ederse sektörümüz çok hızlı bir toparlanma ile çok rahat şekilde bir kaç yıl içinde 1 milyonlu adetlere ulaşabilir. Ancak bu kısa vadede toparlanma için iki anahtar unsur bir araya gelmeli. Düşük faiz ve kur istikrarı.”

2. elde hareket sürecek

İkinci el piyasasının oldukça iyi olduğunu ifade eden Erdemir, ciddi miktardaki alıcının sıfır otomobillerin fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla alternatif olarak ikinci ele yöneldiğine dikkat çekti. Sıfır otomobil pazarındaki fiyatların ve son aylarda markaların yaşadığı kısıtlı stok miktarının önemli sayıdaki alıcıyı 2. ele yönelttiğini kaydeden Erdemir bu iki anahtar nedenin etkisiyle 2. el pazarının 2019’u 8 milyon adede yakın bir rakamla kapandığını ifade etti. Bayilerin şimdiden Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nun (TOGG) bayisi olmak için talepte bulunmak istediğini dile getiren Erdemir, “Türkiye’nin Otomobili’nin bayisi olmayı bir milli mesele olarak görürüz. Yerli otomobili tüketicilerimize sunmaktan gurur duyarız” diye konuştu. Vizyonlarının araç satmanın çok ötesinde “Müşterisi İle En İlgili Bayi Olma” anlayışı olduğuna dikkat çeken Erdemir, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına hızlı ve etkin çözümler üretmek ve “Müşteri Mutluluğu Ötesinde Müşteri Çoşkusu Sağlamanın” her zaman öncelikli hedefleri olduğunu belirtti.Vergi yükü düşmeli


Türkiye’de araç satışlarının artırılması ve 5 yılda 1.5 milyona çıkması için Otomotiv Sanayi Derneği uluslar arası bir danışmanlık firması ile yol haritası üzerinde çalışıyor. OSD başkanı Haydar Yenigün satışların artması için otomotive özel sıfır faiz kampanyası yapılması gerektiğini ayrıca hurda teşvikinin kapsamının genişletilerek sürekli hale gelmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca vergi yükünün tüm yılı kapsayacak şekilde düşürülerek, devletin vergi gelirini azaltmadan satışların artması gerektiğini savunuyor. Yenigün, “


Ancak tüm bunları bir bütün çerçevesinde, ekosistem olarak gerçekleştirelim. Böylece geçtiğimiz Aralık’ta olduğu ve bu Ocak’ta olacağı gibi sorunlar yaşamayız. Böylece istihdamda, yatırımda ve ihracatta problemle karşılaşmayız” diye konuşuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS