2. el araç pazarına rağbet artacak

2. el araç pazarına rağbet artacak

2020’nin son aylarından itibaren durgunlaşan 2.el araç ticaretinin önümüzdeki aylarda hızlanması bekleniyor. Tüketiciler bu dönemde yaşı yüksek araçlara daha fazla rağbet göstermekte.

Yakın zamanda gerçek anlamda bir normalleşme beklentisi olduğunu hatırlatan sektör temsilcilerinden Lawrence Merritt, “İkinci el pazarına ilgi yine yüksek olacaktır, global ve yerelde aşılama arttıkça insan hareketliliği dolayısıyla piyasaların hareketliliği de artacaktır ve özellikle baskılanmış talep daha teşvik edici para politikalarıyla birleşirse sektörümüz yine ciddi bir büyüme gerçekleştirecektir.” dedi.

2021’de fiyatları artacak olan modellerin bir üst dilim ÖTV oranına çıkacağını belirten Merritt, “Sıfır araç üretimindeki daralma sebebi ile bu araçlara olan talebin ikinci el modellere kaymasını bekleyebiliriz. Üretime baktığımızda ise İspanya, Fransa, Almanya İtalya gibi üretici ülkelerdeki üretim programlarının kısıtlı olduğunu görüyoruz buna ek olarak çip üreticilerinin yaşadığı sorun otomotiv üretimini de negatif etkiledi, üretici ülkelerin yılın ikinci yarısında ancak araç teslim edebilme durumları var. Dolayısıyla yine talebin görece arzın üzerinde olacağı bir dönem göreceğimizi düşünüyoruz.” diyerek 2021 için sektörel değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomik modellere talep arttı

Otomobil satışlarında yaşa baktığımızda ise 2010 altı modellerin payı Temmuz-Eylül ayları arasında % 49,57 iken Ekim-Aralık döneminde %52,18’e yükselerek ekonomik modellere talep arttı. İlan platformu Arabam’ın verilere göre önceki aylara nazaran 50.000 TL – 100.000 TL aralığındaki ve kilometresi yüksek olan araç ilan sayılarındaki artış, tüketicinin bütçesine uygun araç arayışında olduğunu destekliyor. 2020 boyunca 300.000 km. ve üzerinde araç ilanı bulunmazken, 2021 Ocak ayında 300.000 km. ve üzerindeki ilanların oranı %7’lik dilimi oluşturuyor.

İlanlar içinde en yüksek payı %3,6 oranında yükselişle Ocak ayında da 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. 150 bin TL – 250 bin TL fiyat aralığındaki ilanların yüzdesel oranında Aralık ayına nazaran %2’lik bir düşüş gözlemleniyor. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar Ocak ayında da daha çok görülüyor. 2020 yılının sonuna doğru her ne kadar indirim kampanyaları yapılsa da daha uygun fiyatlı, yüksek kilometreli araçlara talep devam ediyor. Ocak 2020’den beri 300.000 km. ve üzerinde araç ilanı görünmezken, 2021 Ocak ayında 300.000 km. ve üzerindeki ilanların oranı
%7’lik dilimi oluşturuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS