2.el pazarı 50 milyar dolara ulaştı

2.el pazarı 50 milyar dolara ulaştı

2.el pazarı 50 milyar dolara ulaştı

Türkiye; 50 milyar dolar büyüklüğündeki ikinci el araç pazarıyla Avrupa'da İngiltere, Fransa ve Almanya’nın ardından dördüncü konumda yer alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye; 50 milyar dolar büyüklüğündeki ikinci el araç pazarıyla Avrupa'da İngiltere, Fransa ve Almanya’nın ardından dördüncü konumda yer alıyor. AutoScout24’ün verilerine göre, Avrupa Birliği genelinde ikinci el araç fiyatları geçen yıl yüzde 8 yükseldi, otomobil arzıysa bir yılda yüzde 11 oranında daraldı. Ancak Türkiye’de yaşanan talep patlamasıyla birlikte geçen yıl ikinci el araç fiyatları ortalama yüzde 50’nin üzerinde arttı. Sektör temsilcileri Türkiye’deki ekonomik kalkınma adımlarıyla birlikte, önümüzdeki süreçte ikinci el pazarının daha da büyüyeceğini öngörüyor.

2022 nasıl geçti?

2022’de küresel sorunlardan kaynaklı olarak sıfır araçta bulunurluk problemi önceki yıllara oranla daha da büyüdü ve bu durum araç sahibi olmak isteyenlerin ikinci el araçlara yönelimini artırdı. Aylık satış adedi haziran ayında en yüksek seviye olan 710 bin adede ulaştı. Kasımda uzun süredir beklenen matrah ve ÖTV güncellemesi konusundaki açıklamanın gelmesiyle tüketiciler tekrar alıma yöneldi, talep patlaması başladı. Yeni yılda gelmesi beklenen zamlar öncesi yaşanan bu talep artışı, satışların kasım ve aralık aylarında yüzde 20 oranında yükselmesine etki etti.

2023’te de büyüme öngörülüyor

Günümüzde özellikle çip kriziyle başlayan, ardından enerji ve ham madde tedarikinde yaşanan sorunlarla birlikte sıfır araca ulaşım giderek zorlaşıyor. Vavacars CEO’su Lawrence Merritt 2023’te devam etmesi beklenen aksaklıkların yanı sıra sıfır araçlarda artan talebe karşı arzın yetersiz kalmasının ikinci el sektörünün daha da hareketlenmesini sağlayacağını belirtti. Merritt,”Sıfır araçlara gelecek yeni yıl zamlarının da etkisiyle ikinci ele olan talebin hazirana kadar giderek artacağını öngörüyoruz. Özellikle tüketicilerin uygun maliyetli krediye ulaşımı konusunda kolaylıklar sağlandığında pazarın ilk 6 ay sonunda 2022’nin ilk yarısını da geçecek bir büyüme kaydetmesini bekliyoruz. İkinci el araç alımını kolaylaştırmak için firnars kuruluşlarıyla Ocak ayında yüzde 1.49’ten başlayan faiz oranlarıyla taşıt kredisi sağlıyoruz. Tüketiciler ilgiyle karşılıyor” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kurumsal satıcılar artışta

Türkiye’de kurumsal olarak ikinci el otomobil pazarına giren firmaların arttığına dikkat çeken Merritt ikinci el ticaretinin yüzde 50’den fazla şahıstan şahısa gerçekleştiğini vurguladı. Merritt, “Tüketiciler yasaların zorunlu tuttuğu 3 aylık garanti koşulları sağlanılmadan çok ciddi riskler alıyorlar. Bizde araçlar 3 ay 5 bin km garanti ile satılırken, arzu eden müşterilerin bu garanti süresini cüzi bir bedel ile 12 ay 25 bin km arttırma imkanları da bulunuyor. Tüm kurumsal ikinci el araç alım satımını yapan firmalarla hala kurumsal oyuncuların pazar payının yüzde 5’in altında olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.