2. elde en çok tercih edilenler

2. elde en çok tercih edilenler

Türkiye’de bu yıl 2. el araç satışlarında yüzde 43 ile en çok dizel ve düz vites araçlar ilgi gördü. En çok satanlar ise VW Passat, Renault Symbol ve Fiat Linea.

Sıfır km araç satışlarında 2019 ilk 9 ayda yaklaşık yüzde 50’lik daralama yaşanırken 2. el araç satışlarında sadece yüzde 5’lik küçülme gerçekleşti. Alıcı bulan her sıfır otomobile karşılık, 15 adet 2. el otomobil satıldı. İlk 9 ayda sıfır kilometrede 230 bin otomobil satılırken, 2. elde ise 3,5 milyon adet araç satıldı. 2.el araç analiz firması Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın pazar dinamikleri devam ettiği sürece 2019 sonunda 2. elde yaklaşık 4,5-5 milyon otomobil satılacağını söyledi.

Araçlar 1 ayda satılıyor

Yılın ilk 9 ayında 2. el araç satışlarında yüzde 43 ile en çok dizel düz vites araçların ilgi gördüğünü açıklayan Yalçın, şunları kaydetti:

“Dizel manuel araçların en çok satıldığı motor hacmi de 1300-1600cc arasındakiler oldu. Cardata İkinci El Fiyatlandırma sistemini kullanan 450 adet üye bayi ile ikinci el araç pazarının nabzını tutan şirket olarak, şu an satılan 2. el araçlarda Türkiye ortalama fiyatının 45-65.000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye ortalama satış hızı yaklaşık 20-28 gün arasında. Yılın ilk 9 ayında en çok satan 2. el araçlar ise VW Passat, Renault Symbol, Fiat Linea, Ford Focus, Fiat Egea, Renault Megane, VW Jetta ve Ford Fiesta.”

En çok talep C segmentine

Cardata analizlerine göre piyasada en çok C segmenti 2. el araçlar talep görüyor. Buna bağlı olarak da satış süreleri daha hızlı. Piyasada en çok talep edilenler 3-4 yaşındaki 2. el araçlar olarak göze çarpıyor. Sıfır pazarında yaşanan daralma 2. el araç fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Ancak sıfır km araçlarda uygulamaya geçen kamu banka teşvikli kredi kampanyaları ile yeni araç satışlarının artacağı ve 2.eldeki fiyatların yıl sonuna kadar kademeli olarak gerilemesi bekleniyor.

Kurumsal firmaların ilgisi

Hızla büyüyen 2. el pazarına kurumsal firmalar da yoğun ilgi gösterip, aksiyonlar yapıyor. LeasePlan’ın 2. el araçlarını tüketicilerle buluşturduğu dijital platformda isteyen otomobilleri satın alırken isteyen kiralayabiliyor . Firmanın 2. el markası CarNext.com, 14 gün içerisinde iade garantisi veriyor. Pazarlıksız sabit fiyat uygulaması da yapan marka aynı zamanda bu araçların ekonomik fiyatlarla yeniden e kiralanmasını da sağlıyor.

CarNext.com, hizmet verdiği sitesinin yanında İzmir ve İstanbul’daki showroomlarında da geniş yelpazedeki araçlarını müşterilerine sergiliyor.Petrol Ofisi’yle kardeş şirket olarak kurulan VavaCars 2. el piyasada alım satım alışkanlıklarını değiştimeyi hedefliyor.

Aracını satmak isteyenler şirketin web sitesine girerek otomobilinin tahmini değerini öğreniyor. Ardından VavaCars Satın Alma Merkezi’nden randevu oluşturuyor. Ücretsiz ekspertiz sonrasında aracın kesin değeri saptanıyor. Merkeze aracını satmak üzere gelen bir kişi en fazla 3 saatlik süreç sonunda eğer anlaşırsa sunulan fiyatı hesabında görebiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS