hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  34 Plaka Neresi? 34 Hangi Şehrin Plakası? 34 Hangi İlin Plaka Kodu?

  34 Plaka Neresi 34 Hangi Şehrin Plakası 34 Hangi İlin Plaka Kodu
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Araç plakalarının günümüzde son derece büyük kolaylıklar sağladıkları bilinir. Özellikle araç plakası sayesinde şehirleri bulmakta mümkündür. Yani plakaya bakarak aracın hangi şehre kayıtlı olduğunu bulabiliriz. Bunun yanında plakalar olduğu için trafikte düzenden bahsetmek mümkündür. Yani araç plakaları ile hayatımızda birçok kolaylık elde edebiliriz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araç plakaları sadece ülkemizde olmayıp tüm dünyada kullanılmaktadır. Bundan dolayı araç plakalarının sahip olduğu önemi anlamak gerekir. Ayrıca araç plakası sayesinde şehirlere ulaşma şansı bulunur. Doğal olarak araç plakalarına göre şehirlerin nereler olduğunu anlamak mümkün olacaktır. Araç plakası olmadan bir aracın trafikte ilerlemesi mümkün değildir. Aksi halde yola çıkan araç ve sürücüsü ceza yiyerek bunu ödemek zorunda kalır. Ayrıca araç plakasına göre düzenin sağlanması mümkün olacaktır. Tabi plakaların en yaygın olarak görüldükleri yerler otomobiller şeklinde bilinir. 

  34 Hangi Şehrin Plakası? 

  Ülkemizin sahip olduğu plaka kodları şehirlere alfabetik olarak verilmiştir. Buna göre her şehir kendine özgü bir plaka koduyla anılır. Buda düzenin olduğunu ve karışıklık yaşanmadığını gösterir. 34 plaka aslında herkesin aşina olduğu bir rakam grubu içermektedir. Çünkü bu plakanın sahip olduğu şehir İstanbul'dur. Buna göre İstanbul'un plaka kodu 34 şeklinde bilinir ve buraya kayıtlı olan araçların 34 ile başlayan plakaları vardır. 

  Ülkemizin en kalabalık şehri denildiği zaman akıllara İstanbul gelir. Özellikle ülkemize göre stratejik bir konumda bulunan İstanbul'un kendine has birçok özelliği bulunur. Bunlardan biriside şehrin sahip olduğu plaka kodudur. Şehirlerin plaka kodları ülkemizde iki rakamdan oluşur. Tabi rakamın çift haneli olmadığı durumlarda baş tarafa 0 rakamının geldiği görülmektedir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow