hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  47 Plaka Neresi? 47 Hangi Şehrin Plakası? 47 Hangi İlin Plaka Kodu?

  47 Plaka Neresi 47 Hangi Şehrin Plakası 47 Hangi İlin Plaka Kodu
  expand

  Türkiye'deki her şehrin standart olarak verilmiş olan bir plaka kodu bulunur. Özellikle bu plaka kodları araçların arka ve ön kısımlarındaki plakalarda değerlendirilir. Böylece araçların o şehre ait olduğu ve oradaki trafik şube üzerinde kayıtlı olduğu anlaşılır. Aynı zamanda alfabetik sıraya göre ele alınan harfler üzerinden 47 numarası bir şehre denk gelmektedir. O şehir ise Mardin şehri olarak ön plana çıkar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  47 Plaka Neresi?

  47 plakası Mardin şehrine aittir. Antik dönemden günümüze kadar birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Mardin, pek çok açıdan Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biridir. Özellikle hem doğal güzellikleri hem de kültürel mirası ile mutlaka görülmesi gereken şeyler arasında yer alır. Aynı zamanda bu şehirden çıkan araçlar plakalarında 47 numarasını kullanmaktadır. Bölgesel açıdan bakıldığında da Mardin önemli bir şehir olduğundan dolayı plakası da buna bağlı olarak önemlidir.

  47 Hangi Şehrin Plakası?

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Mardin, başta turizm olmak üzere hayvancılık ve tarım üzerinden gelişmiş bir şehirdir. Özellikle kültürel mirası ile birlikte her sene yoğun şekilde yerli ve yabancı turist çektiğini söylemek mümkündür. Buna paralel olarak şehir plakası ise 47 şeklinde ön plana çıkar. Mardin merkezli olarak Trafik Şube üzerinden plaka alan her araç, arka ve ön kısmı için 47 numarasını kullanmaktadır. M harfi üzerinden Mardin şehri alfabetik sıralamaya göre 47. sıraya gelmektedir. Böylece buradan çıkan merkezli tüm araçlar 47 plakası ile ülkenin dört bir tarafına seyahat gerçekleştirirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  47 Hangi İlin Plaka Kodu?

  Her aracın Türkiye'de bulunduğu ile bağlı olarak merkezi açıdan bir plakası bulunur. Bu plakalar sabittir ve şehrin kendi plakasıdır. 47 plakası ise Mardin iline aittir. Özellikle söz konusu trafik olduğu zaman düzenin bozulmaması için plakalar büyük öneme sahiptir. Böylece trafik esnasında düzen sağlanmakta ve yapılacak olan işlemler çok daha güvenli biçimde gerçekleşmektedir. Böyle durumlarda yolda 47 plakaya rast gelindiği vakit, bu aracın Mardin'den geldiğini anlamak mümkündür. Tabii araç plakası ile birlikte aynı zamanda birçok farklı yerde yine şehir plakaları kullanılmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow