hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ağır ticaride “bekle gör” dönemi

  Ağır ticaride “bekle gör” dönemi
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  2023 ilk 8 ayında Ağır Ticari Araç pazarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %35 artış gösterdi. Ancak krediye ulaşmadaki sorunlar pazarı olumsuz etkilemeye başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TAİD (Ağır Ticari Araçlar Derneği) verilerine göre ilk 8 ayda satılan toplam ağır ticari sayısı 28.494 oldu. Uzun yol ve yurtiçi lojistik hizmetlerinde kullanılan çekici satışları 2023 ilk 8 ayda geçen yıla göre %24 artarak 16.811’a yükseldi. Semi- Treyler Araç pazarı Ocak-Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %48 oranında arttı. Satış adedi ise 11.193 olarak gerçekleşti.

  Krediye ulaşmada kolaylık sağlanmalı

  Yatırım denklemlerini yakından takip ettiklerini söyleyen TAİD Başkanı Burak Hoşgören ‘Ağır ticari araçlar sektörü, uzun yol taşımacılığından yurtiçi lojistiğine, dağıtım, inşaat, maden, atık yönetimi de dahil olmak üzere pek çok alanda makro ekonomik göstergelerin nabzını tutuyor. Araç alımını etkileyen faiz oranları, vergi uygulamaları, iç ve dış ekonomik göstergeleri yakından takip ediyoruz. Yakın dönemdeki biriken talep dolayısıyla pazarda henüz ciddi bir düşüş yaşanmamış olsa da ileriye dönük pazarın arzulanan canlılık ve büyüklükte olması için krediye ulaşılabilirliğin kolay ve rasyonel olması gerektiğini düşünüyoruz.’ dedi.

  Ağustos bazında düşüş var

  Toplam ağır ticari araç pazarı 2023 Ağustos ayında ise bir önceki yılın Ağustos’una göre %4 azalarak 3.318 adet oldu. Yine bu Ağustos ayında çekici satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %34 oranında azalarak 1.655 adet, 16 ton ve üstü kamyon satışları %85 oranında artarak 1.182 adet oldu. Türkiye’de bugüne kadar ağır ticarideki en büyük pazar 36 bin adetlerde. Bu yıl yeni rekor gelmesi bekleniyor ancak firmalar şu anda araç alımında “bekle-gör”konumunda. Özellikle çekici alımlarında sıkıntı yaşanırkan birçok firma alımları erteliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Traktör ve ticarilerin üretimi arttı

  Türkiye’de ticari araçta 2023 Ocak-Ağustos’ta üretim yüzde 2, ağır ticari araç grubunda yüzde 27 artarken, hafif ticari araç grubunda geçen yıla paralel gerçekleşti. 2022 Ocak-Ağustos dönemine göre ticari araç satışları yüzde 60, ağır ticariler yüzde 32 ve hafif ticariler yüzde 66 arttı. İlk 8 ayda traktör üretimi yüzde 27 artarak 38.2 bin adet oldu. Bu yıl iç pazarda 70 bin adetin üzerinde satış öngörülüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow