hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AK Parti'den galericiler için kanun teklifi: 30 milyon TL teminat istenebilecek

  AK Partiden galericiler için kanun teklifi: 30 milyon TL teminat istenebilecek
  expand

  AK Parti’nin Meclis'e sunduğu yeni torba kanun teklifiyle, motorlu araç ticareti yapanlardan 30 milyon TL'ye kadar teminat istenebilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Önceki akşam TBMM Başkanlığı’na sunulan torba teklifle, motorlu araç alıp satanlardan 30 milyon TL’ye kadar teminat alınabilecek. “Vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak” amacıyla yapılan düzenlemede, alım-satımcıların sermaye büyüklüğü, çalışan sayısı, hakkında olumsuz rapor bulunup bulunmadığı, iş hacmi dikkate alınacak.

  Gerekli görüldüğü durumlarda teminat alınmayacağı gibi teminat miktarı iki katına kadar artırılabilecek. Teminat verme zorunluluğu getirilen mükelleflerin istenen teminatı vermemesi durumunda, önceki hesap dönemine ait brüt satışın binde 3’ü tutarında usulsüzlük cezası kesilecek.

  DÖVİZ GELİRİNE YENİ TEŞVİK

  Teklifle, uluslararası rekabetçilik, ekonomik büyümeye katkı, döviz girdisi sağlamak amacıyla yeni bir teşvik getiriliyor. Bu kapsamda, İstanbul Finans Merkezi’nde faaliyette bulunan şirketlerin, yurt dışında mal alım satımından ve alım satım aracılığından sağladıkları kazancın yarısı, kurumlar vergisi matrahından düşülecek. İndirimden faydalanmak için kazancın Türkiye’ye transfer edilmesi şartı aranacak. Cumhurbaşkanı, yüzde 50’lik oranı, sıfıra kadar indirmeye veya yüzde 100’e çıkarmaya yetkili olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milliyet / Mithat Yurdakul

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow