hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Araç alacaklar dikkat! İkinci el otomobile talep iki katına çıktı

  Araç alacaklar dikkat İkinci el otomobile talep iki katına çıktı
  expand

  İkinci el araç piyasası geçtiğimiz yıllara göre hareketli bir sezon geçiriyor. Öyle ki piyasada araç bulmak zorlaştı. Peki ikinci el araç satışının bu denli artmasının sebebi ne ? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son günlerde ikinci el araç fiyatları adeta dudak uçuklatan seviyelere çıktı. Özellikle son birkaç yılda yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve otomobil sektöründeki talebin artışı, ikinci el araç piyasasını yeniden şekillendiriyor. Peki ikindi el araç satışının bu denli artmasının sebebi ne?

  İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel milliyet.com.tr'ye açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Otomobilin bir ihtiyaçtan çok son yıllarda yatırım aracı olarak görülmesi sebebiyle talep oldukça yüksek. Özellikle yaklaşan genel seçimden sonra fiyatların artacağına dair var olan genel kanı nedeniyle ocak ayından itibaren gerek sıfır gerek ikinci el otomobilde satış adetleri yüksek seyrediyor.

  Bir diğer sebep ise her bayram öncesi yaşadığımız bayram hareketliliğiydi. Ramazan Bayramı’nın da bu döneme denk gelmesi satış adetlerindeki artışların sebeplerinden bir tanesi. Bu nedenle ocak-mart aylarındaki satış oranlarının nisan ayında da devam ettiğinden söz edebiliriz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "2 KATI ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ"

  2022 yılının son çeyreğinde ÖTV matrah düzenlemesinin geleceği ve fiyatlarda düşüş yaşanacağı beklentisi ile çoğunluk olarak otomobil alım planları bu karara kadar ertelenmişti.

  Aralık ayında kararın açıklanması ile beraber ertelenen planlar hayata geçirilerek otomobile talep ciddi oranda arttı. Bu süreç 2023 yılı Ocak ayında en yüksek seviyelere ulaşarak 97,2 gibi neredeyse 2 katı oranında artmış oldu.

  2018 yılında da benzerlik gösteren bir süreç yaşamıştık. Seçimler öncesi otomobile talep yüksek olduğundan yıl içerisinde de sürecin stabil devam edeceği düşüncesi hakimdi. Yaşadığımız süreçte seçim sonrası piyasa doymuş ve satışlar durağan grafiğe dönmüştü. Bu sene de benzeri bir süreç yaşayabiliriz. Ancak diğer yandan üretim maliyetleri artmaya devam eder ve artan fiyatlar yatırım aracı olarak görülen otomobile talebi tetiklemeye devam ederse satış adetleri yüksek oranda devam edecektir.

  İŞTE İKİNCİ ELDE EN ÇOK TALEP GÖREN MODEL!

  Fiyat/performans ve sunduğu konfor dahilinde C Segment aile otomobilleri en çok tercih edilen araçların başında geliyor. Özellikle bu segmentte yer alan yerli üretim araçlar muadillerine nazaran sunduğu fiyat avantajı ile bu segment dahilinde en çok tercih edilen araçlar olduğunu söyleyebiliriz.

  '5 YAŞ, C SEGMENT DİZEL OTOMOBİL FİYATI 550 BİN TL’

  Sahip olduğumuz veriler ikinci el piyasasında en çok talebin 5 yaş ve üstü araçlara olduğunu bizlere gösteriyor. 2023 yılı Nisan-Mayıs ayı itibarıyla 5 yaş ve tercih edilen dizel otomatik c segment aile otomobillerinin fiyatları 550 bin TL civarında. Mevcut ortam ve elimizdeki veriler dahilinde fiyatların yaz aylarında artacağını öngörmekteyiz. Ancak seçim sonrası talep bugünkü gibi yüksek olmaz ise fiyat artışları suni değil dengeli şekilde sürebilir.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaynak: Milliyet.com.tr

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow