hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli?

  Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Araç kiralama kişilerin kısa dönemli seyahatlerinde bütçelerini zorlamadan konforlarını artıran bir uygulama olarak yaygınlaşıyor.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yoğun tempo içinde zamanla yarışan ve araç kiralarken hızlı karar vermeleri gerektiği için bazı önemli noktaları kaçırabilecek kişiler için uzmanlar araç kiralamadaki temel noktaları ve konforlu bir seyahat için ipuçlarını araştırdı. Araştırmaya göre  araç kiralamayla ilgili bilinen yanlışlar ve bu yanlışların doğruları ise şöyle:

  Her ne kadar araç kiralayabilmek için ehliyetin olması yeterli sanılsa da araç kiralamak için ehliyeti aldığınız tarihin üzerinden en az iki yıl geçmesi gerekiyor. Ayrıca kiralamak istenen aracın segmentine göre ehliyet yaşının iki yıldan büyük olması da talep edilebilir.

  Bütün araç kiralama şirketlerinden ihtiyaca göre her tür araç kiralanabileceği düşünülse de kiraladığınız aracı hangi yol koşullarında kullanacağınız önemlidir. Aracı kullanacağınız yola göre bir araç seçimi yapmalısınız.

  Araç kiralayan kişiler “Aracımı aldığım yere bırakmalıyım” diye düşünse de bazı firmaların başka şehirlerde de şubeleri bulunabilir ve kiraladığınız aracı aldığınız nokta haricinde bir noktada teslim edebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Daha önce çok kez araç kiralamamış kişiler “Kiraladığım araçla sınırsız kilometre yapabilirim” diye düşünse de bazı firmalar kiralık araçlar için günlük ve aylık yapılabilecek maksimum kilometre sınırı koyuyor. Günlük kilometre sınırı koyan bir firmadan araç kiralarsanız sınırı aştığınızda ek ücret ödemeniz gerekeceği aklınızda olsun.

  “Araç kiralamada fiyatlar genellikle standarttır. Araştırarak vakit kaybetmek istemiyorum” gibi bir algı olsa da farklı firmalar farklı araçlar için değişken ücretler sunabilir ya da bazı dönemlerde bazı kiralama şirketlerinde kampanyalar olduğu için araç daha avantajlı fiyatlara kiralanabilir. En doğru seçimi yapmak için iyi bir araştırma yapılmalıdır.

  Sigorta konusuna dikkat

  “Kiralanan araç hemen gelir” düşüncesi de araç kiralamayla ilgili bilinen yanlışlardan bir diğeridir. Çünkü araç kiralamada her firmanın araç filosu ve hazırlık zamanı farklılık gösterebilir. Aracınızı kiralamayı son ana bırakmamalısınız.

  “Araç kiralamada araçlar sigortalı olduğu için hasar takibinden ben sorumlu değilim” fikri de yanlış bilinen bir diğer noktadır.   Aracınızı teslim alırken sigorta ve sözleşmeyi dikkatli incelemeniz ve aracı teslim almadan önce aracın dışını ve içini kontrol etmeniz gerekir. Kiraladığınız aracın hasar görmesi durumunda standart tutanak tutma işlemini yapmanız ve kiralama firmasına bilgi vermeniz gerekir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstediğim aracı kiralayabilirim diye düşünülse de bazı araçları kiralamak için sağlanması gereken şartlar vardır. Kiralayacağınız araç için gerekli şartları sağladığınızdan emin olun. Uygun sınıf ehliyete sahip değilseniz midibüs, minibüs gibi araçları kullanmanız mümkün olmayacaktır. Aracın segmentine göre bazı firmalar yaş sınırı ve ehliyet yaşı gibi sınırlamalar getirmektedir.

  Bireysel veya kurumsal kiralamada fiyatlar fark etmez sanılsa da araç kiralamada bireysel ve kurumsal kiralama şartları farklıdır. Kurumsal kiralamada talep edilen araç modelinin fiyatı farklı olabilir. Ayrıca firmanın uzun dönemli kiralamalara veya düzenli çalışmaya göre kurumsal müşterilere teklifleri farklılaşabilir.

  Ücretli geçişleri firmanın ödediği düşünülse de kiraladığınız araçla seyahatinizdeki tüm ücretli geçişler sizin tarafınızdan ödenir.

  Kiralanan aracın deposunun dolu geldiği gibi bir yanılgı olsa da her aracın deposu dolu gelmez. Bu konuda kiraladığınız aracın deposunu kontrol etmelisiniz. Yakıt alma ihtiyacınız olabileceğini de göz önünde bulundurarak teslim aldığınız lokasyonun yakınlarında yakıt alabileceğiniz yer olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Genel olarak aracı aldığınız yakıt seviyesinde teslim etmeniz gerekir. Eksik yakıtlı teslim etmeniz durumunda firma yakıt farkı ücretini sizden talep edebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Evcil hayvanım araç kiralarken sorun oluşturmaz diye düşünülse de kiraladığınız aracı kullanırken evcil hayvanınızın da sizinle olmasını planladığınızı kiralama firmasıyla görüşürken mutlaka belirtin. Sizin için doğru aracı yönlendirmeleri için önemli olabilir.

  İnternet üzerinden yapmış olduğunuz araç kiralama işlemlerinde araç kimin üzerine rezervasyon yapıldıysa, aracı teslim alırken aynı kişinin kredi kartının yanınızda olması şarttır. Aksi takdirde aracı kiralama firması teslim etmeyebilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow