hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Audi’den yeni model bombardımanı geliyor

  Audi’den yeni model bombardımanı geliyor
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Audi 2024-2026 yılları arasında global pazara 20 yeni model sürecek. Önümüzdeki aylarda elektrikli Q4 ve Q6 ise bu yıl Türkiye ilk gelecek yeni modeller.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Audi AG’nin Avrupa dahil 30 ülkeden Sorumlu Satış Direktörü Dr.Jens Puttfarcken Alman markanın 2024 2026 arasında 20 yeni yeni modeli pazara sunacağını belirtti. Pandemi dönemi sonrasında tüm dünyada araç talebinin arttığını söyleyen Dr. Puttfarcken markanın elektrikli ve konvansiyonel modellerini üreten yeni PPE ve PPC premium imalat platformlarının devreye girdiğini hatırlattı. Audi Q6 E Tron modelinin yaz sonunda Almanya’da pazara sunulacağını, Q7-Q8 makyajlı modellerin de devreye gireceğini açıkladı.

  Audi’den yeni model bombardımanı geliyor

  Ekonomik elektrikli Audi yolda

  Elektrikli araçların Audi’nin geleceği olduğunu ancak tüketicilerin talebine göre hibrit ve konvansiyonel araçların üretiminin de devam edeceğini anlatan Puttfarcken ,”Elektrikli araçlara geçiş süresi ülkeden ülkeye değişiyor. İngiltere’de pazar yüzde 23 elektrikli iken İskandinav ülkelerinde bu daha da yüksek. Ancak karbondioksit salımının kontrolü için elektriğe geçiş bir zorunluluk.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2026’da F1’de tekrar mücadele edeceklerini vurgulayan Puttfarcken “Pistlerden elde edeceğimiz tecrübeleri üreteceğim yol araçlarına uygulayacağız. Avrupa’da Çin araçlara boy göstermeye başladı. Ancak bir rekabetten çekinmeyiz. Serbest ticaret kurallarına inanıyoruz. Ayrıca ekonomik bir elektrikli Audi için çalışmalarımız var.”

  Audi’den yeni model bombardımanı geliyor

  Türkiye büyüyen pazar

  Türkiye’nin araç satışlarında Avrupa’da büyüyen bir pazar olduğunu ,2023’te yaklaşık 23 bin Audi sattıklarını vurgulayan Puttfarcken ,”Özellikle premium sedan pazarında Türkiye önemli bir ülke. 2025 başında A3 sedan yenileniyor. Ayrıca elektrikli otomobil satışı yükseliyor. Avrupa’da elektrikli araç satış oranı yüzde 14’lerde, bizde de şu anda aynı oranlarda. Geçen yıl globalde yaklaşık 1.9 milyon adet araç sattık. Bu yıl da aynı düzeyi hedefliyoruz.”

  Q4 ve Q6 E Tron

  Yeni Premium Platform Electric (PPE) üzerine yükselen ilk model olan Audi Q6 E tron son çeyrekte Türkiye’de olacak. 650 km menzilli Audi Q6 e-tron, Audi tarihinin en önemli model girişiminin başlangıcını simgeliyor. Audi ve Porsche'nin ortaklaşa geliştirdiği bu teknoloji platformu, tamamen elektrikli araçlara özel olarak tasarlandı. Orta boy ve lüks segmentler olmak üzere geniş bir model yelpazesini barındıracak şekilde ölçeklenebiliyor. Ingolstadt'taki üretim hattından çıkan ilk tamamen elektrikli olacak Q6’nın Türkiye fiyatının 5-6 milyon TL arasında olması öngörülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hedef 18 bin bandı

  Audi Türkiye Genel Müdürü Kerem Güven bu yıl yaklaşık 18 bin adet araç satışı hedeflediklerini belirterek 2025’te ise tüm satışlarının yüzde 25’inin elektriklilerden oluşmasını hedeflediklerini anlattı. Türkiye’de premium oto pazarının bineklerin yüzde 9-10’unun oluşturduğunu da hatırlatan Güven yeni modellerle birlikte atılıma geçeceklerini de ifade etti. Güven 2025 ilk çeyrekte Q6 Sportback ETron, A6 Avant E Tron, A6 Sportack E Tron,E -Tron GT PI gibi modellerin de devreye girmesinin planlandığını vurguladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow