hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Audi'ye F1’de ortak geldi

  Audiye F1’de ortak geldi
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Sauber'i stratejik ortak seçen Audi, Sauber Grubu‘nda hisse satın almayı da planlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ağustos ayında Formula 1'e gireceğini açıklayan Audi, stratejik ortağını da belirledi. Formula 1'deki en ünlü ve geleneksel takımlardan biri olan ve 30 yıla yakın bir süredir rekabetin içinde tecrübe kazanan Sauber, Audi'nin Neuburg an der Donau'daki Motorsport Competence Center'ında geliştireceği güç ünitesini kullanacak.

  Yarışacak araç Sauber tarafından Hinwil'de (İsviçre) geliştirilecek ve üretilecek. Sauber ortaklıkta ayrıca yarış operasyonlarının planlanmasından ve yürütülmesinden de sorumlu olacak. Audi’nin Formula 1’de yer alacakları projelerinde deneyimli ve yetkin bir ortak kazandıkları için mutlu olduklarını belirten AUDI AG Teknik Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Hoffmann, “Sauber Group'u son teknoloji ürünü tesisi ve deneyimli ekibini önceki işbirliklerinden zaten tanıyoruz. Audi Sport, Le Mans döneminde ve DTM için Class 1 aracının geliştirilmesi sırasında, Sauber Group'un Hinwil'deki yüksek teknolojili tesislerini kullanmıştı. Birlikte güçlü bir ekip oluşturacağımıza inanıyoruz." dedi.

  2023'te hazırlıklar tamamlanacak

  Markanın, 2026 sezonundaki ilk yarışa kadar olan çalışma takvimi de iddialı. Neuburg tesisinin personel, bina ve teknik altyapı açısından genişletilmesi çalışmalarının 2023'te tamamlanması hedefleniyor. Test sürüşlerinin de 2025 yılında başlaması planlanıyor. Bilindiği üzere Formula 1, 2026'dan itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerle sürdürülebilirlik yolunda büyük bir adım atıyor. Bu, Audi'nin şampiyonaya girme kararı almasındaki en önemli etken oldu. Kullanılacak elektrik gücünün oranı önemli ölçüde artacağından, güç üniteleri bugünkünden daha verimli olacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow