hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AYM kararını verdi! Ek MTV iptal mi olacak? Son dakika ek MTV haberleri…

  AYM kararını verdi Ek MTV iptal mi olacak Son dakika ek MTV haberleri…
  expand

   Anayasa Mahkemesi ek MTV ile ilgili yapılan başvuruya ilişkin kararını açıkladı. Mahkemeden ret kararı gelmesi durumunda ödemelerin iptal olması bekleniyordu. Bugün beklenen açıklama geldi ve karar duyuruldu. Peki, Anayasa Mahkemesi ek Motorlu Taşıtlar Vergisi kararı ne oldu? Ek MTV iptal mi olacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araç sahiplerinin merakla beklediği karar için gözler bu hafta AYM’deydi. Anayasa Mahkemesi ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili kararını açıkladı. Mahkemeden çıkan karar sonrasında MTV ödemeleri ile ilgili durum da netleşmiş oldu.

  EK MTV İPTAL Mİ?

  Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini bugün esastan görüştü. Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne CHP itiraz etmiş, kararın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu inceledi. Dosyayı 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal istemini de karara bağladı. Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemelerin ağustos ve kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı. Ek MTV'de ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşti. AYM kararını verdi ve CHP'nin ek MTV başvurusunu reddetti. Oy birliği ile alınan kararda ek MTV'ye onay çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AYM kararını verdi Ek MTV iptal mi olacak Son dakika ek MTV haberleri…

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow