hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanılır mı? B sınıfı ehliyete 125 cc dahil mi? Resmi Gazete detayı!

  B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanılır mı B sınıfı ehliyete 125 cc dahil mi Resmi Gazete detayı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanabilecek mi? sorusunun yanıtı zaman zaman yeniden gündeme geliyor. B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanmak isteyen birçok kişi, internet üzerinden araştırmalarına devam ediyor. İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Peki, B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanılır mı? İşte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son zamanlarda, B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc motosiklet kullanabilme durumu büyük bir merak konusu oldu. İnternet üzerinde bu konuda araştırma yapan pek çok kişi, net bir bilgiye ulaşma peşinde. B sınıfı ehliyet ile motor kullanılabilir mi? sorusuna İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan geçtiğimiz aylarda önemli bir açıklama gelmişti. Bu açıklama sonrasında Resmi Gazete'de konuyla ilgili son durum netlik kazandı.

  İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

  125 cc'lik motorların B sınıfı ehliyetlerle kullanılabilmesine yönelik çalışmaya değinen Bakan Yerlikaya, "Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Motosikletten kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında son zamanlarda bir artış var. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyet ile 125 cc altında motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli. Tehlikeli motor kullanan, koruma ekipmanları ve kask kullanmayan, hem kendine hem de diğer sürücülere zararı olan motosiklet sürücülerine karşı denetimlerimiz artarak devam edecek" diye konuştu.

  B SINIFI EHLİYETLE 125 CC MOTOR KULLANILIR MI?

  Resmi Gazete'de yayımlanan 'Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'B' sınıfı ehliyete sahip olanlar, belirli koşullar dahilinde 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanılabilecek. "Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"e göre deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşulları aranacak. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilecek. Yapılan düzenleme yalnızca şahsi kullanım için geçerli olacak, ticari faaliyette kullanılan motosikletler bu uygulamanın haricinde tutulacak. 

  B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanılır mı B sınıfı ehliyete 125 cc dahil mi Resmi Gazete detayıİçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şunlar kaydedildi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer."

  B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanılır mı B sınıfı ehliyete 125 cc dahil mi Resmi Gazete detayı125 CC MOTOR HANGİ EHLİYETLE KULLANILIR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'de B sınıfı ehliyet sahipleri, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanma hakkına sahiptir. Bu düzenleme, sürücülerin daha küçük ve ekonomik motosikletleri kullanabilmesi için getirilmiştir. Ancak, bu hakkı kullanabilmek için bazı şartlar ve kurallar bulunmaktadır:

  Yaş Sınırı: B sınıfı ehliyet sahibi olmanın yanı sıra, 125 cc motosiklet kullanabilmek için en az 18 yaşında olmak gerekmektedir.

  Eğitim: 125 cc motosiklet kullanmak isteyen B sınıfı ehliyet sahiplerinin, MEB onaylı bir kurumdan "Motosiklet Kullanım Eğitimi" alması ve bu eğitimi başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Bu eğitim, motosiklet kullanımıyla ilgili temel bilgileri ve güvenli sürüş tekniklerini kapsar.

  Eğitim Belgesi: Eğitimi başarıyla tamamlayan sürücüler, eğitim sonunda bir belge alırlar. Bu belge ile trafik şubelerine başvurarak, mevcut sürücü belgelerine "A1 sınıfı motosiklet" kullanım hakkının eklenmesi işlemi yapılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  A1 sınıfı ehliyet, 125 cc'yi aşmayan ve 11 kW gücü geçmeyen motosikletlerin sürücülerine verilir. Motor gücü 35 kw ‘ya kadar olan (47 beygire kadar) motosikletler ise A2 sınıfı ehliyetle kullanılabilmektedir. Yani 500 cc silindir hacmine kadar motosikletlerin A2 ehliyetle kullanılabildiği şeklinde de düşünebiliriz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow