hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bayramlarda kazaları önlemek için ne yapmak gerekiyor? 

  Bayramlarda kazaları önlemek için ne yapmak gerekiyor
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Uzmanlar bayramlarda  yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktaları açıkladılar.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’de trafik kazalarının %88’i sürücü hatalarından kaynaklanıyor. Trafik kazalarına neden olan sürücü hatalarının başlıca sebepleri; hız limitlerini aşmak, öndeki aracı yakından takip etmek, kavşaklarda geçiş önceliklerine uymamak ve sürüş esnasında telefon görüşmesi yapmak şeklinde sıralanıyor. Türkiye İstatistik Kurumunun 2021 yılına ait trafik bilançosuna dukkat çekerek, ‘Geçen yıl meydana gelen trafik kazası sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 20’den fazla artarak 1 milyon 186 bine yükseldi.

  Söz konusu kazaların bir milyona yakını hasarlı, neredeyse 188 bini ise ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarından oluştu. Başka bir deyişle 188 bin kişi trafikte hayatını kaybetti ya da yaralandı. Güvenli sürüş eğitimi bu noktada önem arz ediyor. Kazaları önlemek için biz de sorumluluk aldık ve Groupama Sürüş Akademisi’ni kurduk. Trafik güvenliği için kazaları azaltmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bilinçli sürücü ve yayalar sayesinde daha güvenli bir trafiğe sahip olabiliriz’ dedi. Yolculuk öncesinde ve sırasında alınması gereken önlemleri ve oluşabilecek riskleri belirten Groupama Sigorta, güvenli sürüş önerilerini şöyle sıraladı:

  Araca binmeden önce; lastiklerin durumunu, farların temizliğini ve camların görüşe uygunluğunu dikkatle kontrol edin.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aracı çalıştırmadan önce, araç içinde serbest dolaşan eşya olmadığına, koltuk ve ayna ayarlarınızın doğru olduğuna, emniyet kemerinizi taktığınıza ve tüm yolcularınızın emniyet kemerlerini taktığına emin olun. Unutmayın, emniyet kemeri kullanımı; olası kazalarda ağır yaralanma riskini %45 azaltır. 

  Kazalardan uzak durmak için hız limitlerini aşmayın; öndeki aracı yakından takip etmeyin. Sürüş esnasında asla cep telefonu kullanmayın.

  Unutmayın, cep telefonuyla konuşmak kazaya karışma olasılığını %400 oranında artırır. 

  Seyir esnasında yola odaklanın. Konsantrasyon enerji gerektirir. Konsantrasyonunuzu korumak için yolculuk öncesinde uykunuzu alın ve yolculuk sırasında 2 saatte bir 15 dakika mola verin.  

  Son olarak trafikte saygılı ve hoşgörülü olmayı ihmal etmeyin.

  Hız limitlerini aşmak yerine yola erken çıkın. Bu sizin yolda acele etmenize neden olan stresinizi ortadan kaldıracaktır.

  Öndeki araçla aranıza en az 2 saniyelik mesafe bırakın. Olası bir tehlikede bu mesafe sizin müdahale yapmanıza izin verecektir.

  Dönel kavşaklarda öncelik kavşağın içindeki araçtadır. “Yol ver” tabelasına dikkat edin.

  Cep telefonu görüşmenizi bluetooth kulaklık ile yapsanız dahi beyniniz etrafınızda olup biteni algılayamayacaktır. Bu yüzden kontağı açtığınızda, telefonunuzu kapatın. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trafik kazası risklerine ve olumsuzluklarına karşı zorunlu trafik sigortanızı ve araç güvenceniz için ise kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow