hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çekme Belgesi Ne Demek? Çekme Belgesi Nasıl Alınır, Çekme Belgeli Neye Denir?

  Çekme Belgesi Ne Demek Çekme Belgesi Nasıl Alınır, Çekme Belgeli Neye Denir
  expand

  Trafikte uzun süre kullanılmayacak olan aracın çekilme işlemi için çekme belgesi çıkarttırılmaktadır. Çekme belgesi bu aracı trafikten uzun süre men etmektedir. Çekme belgesini yalnız araç sahibi ilgili kurumlara başvurarak alabilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde belgenin iptali de istenmektedir. Kişi istediği zaman bu belgeyi iptal ederek aracını kullanmaya başlamaktadır. Çekme belgesi için kişiler belirli evrakları hazır hale getirerek ilgili bölümlere müracaat etmektedir. Çekme belgesi genellikle ağır hasarlı olan araçlar için verilmektedir.

  Çekme Belgesili Ne Demek?

  Çekme belgeli, uzun süre boyunca trafikte bulunmayacak durumda olan araçlar için alınan belge çeşitlerinden biridir. Bu belge ağır hasarlı ya da üzerinde borç olan araçlara verilmektedir. Kişi birebir müracaat ederek çekme belgeli almaktadır. Bu belge aracın trafikten çekildiğini göstermektedir. Araç sahibi istediği zaman belgeyi aldığı kurumdan bu belgenin iptalini isteyebilir. Araç tekrar trafiğe geri çıkma durumuna hazır hale gelmektedir.

  Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

  Çekme belgesi almak isteyenler ilk olarak hangi nedenden dolayı alacağını belirtmektedir. Belgeyi almak isteyenler ilgili kurumlara gerekli evrakları teslim etmektedir. Hasarlı olan, hurdaya çıkmış araçlar ya da araç sahibinin uzun süre yurtdışında kalacak olması bu belgenin alım sebepleri arasında gösterilmektedir. Aracın üzerinde herhangi bir borç bulunmamalıdır. Vergi dairesinden araç hakkında tüm evraklar alınmalı ve ruhsat ile beraber kuruma iletilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çekme Belgeli Neye Denir?

  Çekme belgeli aracın trafikten çekildiğini gösteren belge türüdür. Trafikte uzun süre bulunmayacak olan araçlar için verilmektedir. Bu belgeyi araç sahibi bizzat kendi müracaat ederek ilgili kurumlardan almaktadır. Belgenin geçerlilik süresi tamamen kişiye bağlıdır. Araç sahibi istediği zaman belgeli iptal ettirmektedir.

  Çekme Belgeli Nereden ve Hangi Evraklar İle Alınır?

  Çekme belgeli Trafik Tescil Şube Müdürlüğü tarafından alınmaktadır. Bu belge için kişi neden belirterek bir dilekçe yazmakta ve teslim etmektedir. Aynı zamanda denetleme bürosuna iletilen evraklar da gerekli incelemelerden geçerek sonucu iletmektedir. Çekme belgesi dilekçesi, 2 adet müracaat işlem formu, vergi borcu olmadığının belgesi, araç sahibinin kimlik kartı ve aracın ruhsatı bu belge için gerekli evraklardır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow