Çinli elektrikli araç üreticisi Tesla'yı tahttan indirmeye çalışıyor

Çinli elektrikli araç üreticisi Tesla'yı tahttan indirmeye çalışıyor

Çinli elektrikli araç üreticisi Teslayı tahttan indirmeye çalışıyor
expand

Otomotiv dünyasında Çin rüzgarı esmeye devam ediyor. BYD, ABD'li elektrikli araç devi Tesla'nın premium modellerine meydan okuyan aracını üretti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Türkiye'de de satışta olan Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, Tesla'nın Şanghay yapımı Model Y'sine rakip olacak bir spor arazi aracı (SUV) modeli piyasaya sürdü.

South China Morning Post'un bildirdiğine göre, Çin'de Guangzhou Otomobil Fuarı'nda tanıtılan SUV, BYD'nin yeni premium Sea Lion markasının bir parçası. Rapora göre Sea Lion 07 adlı tamamen elektrikli SUV'un fiyatı 200.000 yuan (27.879 dolar) ile 260.000 yuan (36.270 dolar) arasında olacak. Yüksek hızlı viraj alma sırasında aracın devrilme riskini en aza indiren, BYD'nin kendi geliştirdiği DiSus gövde kontrol sistemi ile donatılmıştır.

Analistler, BYD'nin Çin'in premium EV segmentinde mevcut lider olan Tesla tarafından üretilen yerleşik modelleri hedef aldığını söyledi. İki üretici arasındaki rekabetin yoğunlaşmasını bekliyorlar.

YARIŞ ÇETİN OLACAK

Danışmanlık şirketi Shanghai Mingliang Auto Service'in genel müdürü Chen Jinzhu, South China Morning Post'a şunları söyledi:

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"BYD, Tesla'nın Model 3 ve Model Y'sine benzer araçlar ürettiğinde, bu bir kısasa kısas yarışına dönüşecek. Bu Tesla için çetin bir mücadele olacak çünkü BYD artık ABD'li rakibine göre maliyet avantajına sahip."

EN UCUZDAN EN PAHALIYA REKABET

ABD'li Berkshire Hathaway tarafından desteklenen BYD, geçen yıl dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak Tesla'nın yerini aldı.

Bununla birlikte, saf elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobillerin çoğunun, Çin ana karasındaki 100.000 yuan (13.950 dolar) ila 150.000 yuan (20.925 dolar) fiyat etiketini karşılayabilen düşük ve orta gelirli ücretlileri hedef aldığı bildiriliyor.Çinli elektrikli araç üreticisi Teslayı tahttan indirmeye çalışıyor

Bu arada rapora göre Tesla'nın Şanghay'daki Gigafactory'sinde montajı yapılan Model Y'nin fiyat aralığı 266.400 yuan'dan (37.160 dolar) başlıyor.

İŞTE SÜPER LÜKS ARACIN FİYATI

Nisan ayında BYD, başlangıç ​​fiyatı 1,1 milyon yuan (153.400 dolar) olan premium modeli Yangwang U8'i tanıttı.

Eylül ortasındaki resmi lansmanın ardından şirket, süper lüks model için şimdiden 30.000'den fazla sipariş aldı.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow