Doğru saklanan lastiğin ömrü uzuyor

Doğru saklanan lastiğin ömrü uzuyor

Lastiklerin uygun koşullarda saklanması kullanım ömrünü uzatıyor.

Mevsimine uygun lastik kullanımı yol ve yolcu güvenliği açısından oldukça kritik. Ayrıca mevsim dışı lastiklerin uygun koşullarda saklanması lastiklerin ömrünü uzatıyor. Michelin Türkiye Satış Direktörü Sertan Akçagöz bir lastiğin ömrünün 10 yıl olduğunu belirterek şunları kaydetti:


“Lastikler serin, kuru ve doğal havalandırmalı yerlerde stoklanmalı. Eğer lastikler dışarıda muhafaza ediliyorsa, branda ile örtülmeli ve su geçirmemeli. Ayrıca güneş ışığından ve ultraviyole ışınlı yapay ışıktan korunmalı. Sıcaklık 35°C’nin altında olmalı. Sıcak su boruları veya radyatörlerle direkt temastan korunmalı.”
Bunlardan uzak tutun

Akçagöz lastiklerin mazot, benzin, yağ gibi petrol türevi uçucu maddelerle, akü asidiyle temastan uzak tutulması gerektiğini de vurguladı. Akçagöz, “Lastikler zeminden en az 10 cm yükseklikteki raflarda, dikey konumda istiflenmeli. Deforme olmalarını önlemek için, ayda bir kez hafif şekilde döndürülebilir. 5 yılını dolduran lastikler her yıl bir uzman tarafından kontrol edilmeli” diye konuştu.

Bu yıl pazar büyüyecek

Geçtiğimiz yıl lastiklerde yenileme pazarının ticarilerde yüzde 6, bineklerde yaklaşık yüzd 3 küçüldüğünü kaydeden Akçagöz 2019’da lastik fiyatlarına ortalama yüzde 20 zam geldiğini vurguladı. Bu yıl binek lastik pazarında yüzde 20’lik artış beklendiğinin altını çizen Akçagöz Michelin’in de özellikle 17 inç ve üzeri ölçülü lastiklerde büyümeyi hedeflediğini anlattı.

Endüstriyel lastikte hamle

Michelin’in globalde yol dışı endüstriyel ve tarım araç lastikleri üreticisi Kanada’lı Camso'yu satın aldığını hatırlatan Akçagöz şöyle devam etti:


“Michelin ile Camso'nun güçlerini birleştirmesi sonucunda yeni şirketin dünyanın bir numaralı yol dışı piyasa oyuncusu olması hedefleniyor. Bu otaklık Türkiye’de de yeniden yapılanıyor. Teknoloji ve imalat alanında önemli sinerji yaratılacak. Türkiye’de de yol dışı lastik pazarında daha iddialı olacağız.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS