Ekspertiz işlemleri yüzde 40 artışta

Ekspertiz işlemleri yüzde 40 artışta

Ekspertiz işlemleri yüzde 40 artışta

BDDK'nın aldığı kararlar doğrultusunda taşıt kredilerinde yapılan düzenlemeyle birlikte 2.el pazarda haraketlilik başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İkinci el araç ticareti tekrar hareketleniyor. Oto ekspertiz girişlerinin son 1 ayda ortalama yüzde 40 arttığını belirten sektör yetkililerinden Cihan Emre, "Son dönemde ikinci el araç fiyatlarının stabil şekilde seyretmesi, buna karşın sıfır araçlardaki tedarik sorunu ve fiyatlarının sürekli artışı tüketicileri ikinci el araç satın almaya yöneltiyor. Bahar aylarının yaklaşması ve bayram etkisiyle birlikte pazarın daha da hareketleneceğini öngörüyoruz” dedi.

En çok ekspertize gelenler

Ekspertize gelen araçların ortalama modeli ise bu yıl 2000 ile 2022 arasında değişirken en çok 2008 ile 2020 model yılı aralığındaki araçlar giriş yapıyor. Dövizle bağlantılı olarak ikinci el araç fiyatlarının stabil bir şekilde seyrettiği ve geçtiğimiz ay taşıt kredilerinde peşinat tutarlarının azaltılması ile taksit tutarlarının artırılmasıyla vatandaşların erteledikleri araç satın alma planlarını devreye aldıklarını söyleyen Emre, halen sıfır kilometre araçlarda devam eden tedarik problemlerinin ve düzenli fiyat artışlarının ikinci ele olumlu yansıdığını ifade etti.

Yüzde 60 düşüş vardı

Yılın ilk 1,5 ayında bir önceki yıla göre ekspertiz girişlerinde yüzde 60 düşüş yaşandığını, fakat son bir ayda yüzde 30 arttığını kaydeden Emre "İkinci eldeki hareketlilik ve durgunluk atmosferini açık şekilde ekspertiz sektöründe gözlemleyebiliyoruz. İkinci eldeki asıl hareketliliğin Nisan-Mayıs aylarında olacağı kanaatindeyiz; bahar aylarında sektörü hareketli günler bekliyor diyebiliriz. Zira gevşeyen kısıtlamalar, yaz döneminin yaklaşması ve bayram etkisiyle araç alım-satımları hızlanacaktır. Tüketicilerin araç fiyatlarında düşüş beklentisi gözetmeden satın alma kararlarını ertelememelerini tavsiye ediyoruz." açıklamasını yaptı.