Elektrikli kamyon için batarya fabrikası kuruyor

Elektrikli kamyon için batarya fabrikası kuruyor

Elektrikli kamyon için batarya fabrikası kuruyor

Scania'nın elektrikli kamyonu 2024 sonunda Türkiye'de de satışa çıkacak.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Scania’nın elektrikli mobilite sektöründeki hamleyle birlikte batarya montaj fabrikası faaliyetlerine başlıyor. Södertälje'de 18 bin metrekarelik yeni batarya montaj tesisinde, konusunda uzman ve yüzde 40’ı kadın çalışan olmak üzere toplam 550 personel görev yapıyor. Şasi hattının hemen yanında yer alan tesiste, üretimden teslimata kadar gerçekleşen tüm operasyon, Scania’nın otomasyon üretim sistemleri ile gerçekleştirilecek.

Çatısında 2600 adet güneş paneli bulunan batarya montaj fabrikası, 1 saniyede 1 hücre, dört dakikada 1 pil paketi işleyebilecek kapasiteye sahip. Yıllık kapasite ise, Södertälje'deki araç fabrikasının kapasitesiyle aynı seviyede. İlk araçların toplam kurulu akü kapasitesi 600 kWh'ye kadar olacak ve bu kapasiteye, her biri 100 ila 200 kWh arasında değişen dört akü çeşidinin kullanılmasıyla ulaşılacak. Araçlara takılan akülerin her birinin ağırlığı ise 600 ila 1.200 kilo arasında olacak.

 

Elektriklide 2 ana grup

Scania’da şu anda şehir içi ve bölgesel olmak üzere iki ana grupta elektrikli seçenekler bulunuyor. Bölgesel taşımacılık için pazara sunulan yeni R ve S kabinli 4x2 çekici veya 6x2*4 rijid kamyon seçenekleri mevcut. Bu modeller 400 ve 450 kW’lık güç seçenekleri ve azami 624 kWh batarya kapasitesi ile sunulmakta. 40 ton katar ağırlığında tek şarj ile 350 km menzil elde edilmekte. Sürücünün zorunlu dinlenme süresinde 1 saatlik ek şarj ile yaklaşık 270-300 km ek menzil mümkün. Bu modeller ise motor gücüne bağlı olarak örneğin 450 kW seçeneği için 45R (veya 45S) olarak adlandırılmakta. Scania’nın elektrikli modellerinin de 2024 sonu itibarıyla Türk kullanıcılarına sunulması planlanıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber