Ford Trucks Batı Avrupa pazarına giriyor

Ford Trucks Batı Avrupa pazarına giriyor

Orta Doğu'dan Doğu Avrupa’ya uzanan coğrafyadaki 36 ülkede faaliyet gösteren Ford Trucks Batı Avrupa’da 7 ülkede bayilik verecek. 70’e yakın bayilik talebi alan marka Batı Avrupa pazarı planlarını öne çekti.

Ford Motor Company’nin (FMC) yeniden yapılandırma çalışmaları sonucunda Brezilya’daki fabrikasını kapatarak Güney Amerika’da ağır ticari araç üretimine son verme kararının ardından Ford Trucks şirketin bu alanda tek üretim ve geliştirme merkezi oldu. Ford’un ağır ticari araçlar ve ilgili dizel motor ve sistemleri için küresel mühendislik merkezi olan Ford Trucks’ıun Avrupa ve Kuzey Amerika dahil tüm potansiyel ihracat pazarları için teknolojiler üreteceğini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şunları kaydetti:

“Ar-Ge ve üretimdeki başarımız, şu anda 36 ülkeye dağılan ve hızla büyüyen yapılanmamız ile yolumuza devam ediyoruz. Yeni dönemde de şirketin global düzeydeki tek ağır ticari araç geliştiricisi ve üreticisi olarak uluslararası pazarlardaki etkili büyümemizi sürdürecek altyapı, yetkinlik ve deneyime sahibiz”

51 ülkeye Ford Trucks imzası

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve İnönü fabrikasında üretilen F-Max’in Hannover’daki IAA Ticari Araç Fuarı’nda “Uluslararası Yılın Kamyonu” seçilmesinin ardından Avrupa’dan 70’e yakın bayilik talebi aldıklarını söyleyen Yenigün ,”Batı Avrupa’ya yönelik planlarımızı öne çektik ve İspanya, İtalya, Portekiz öncelikli olmak üzere 7 yeni ülke için bayilik görüşmelerine başladık. Avrupa pazarında büyümek ihracat fırsatlarımızı geliştirecek. Ford Otosan olarak uluslararası başarılara imza atmaya devam edeceğiz”dedi. 2010’dan bu yana Ford Trucks işine yapılan yatırımın en önemli noktasında bulunduklarını belirten

Yenigün şöyle konuştu:

“Ford Trucks’ın global ağı, 2010’da Ford Otosan’ın ana hissedarlarından Ford Motor Company ile imzalanan Global Cargo anlaşmasıyla birlikte kurulmaya başlandı. Ford Otosan bu anlaşmayla Orta Doğu, Afrika, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Orta ve Doğu Avrupa pazarları başta olmak üzere 3 kıtada toplam 60 ülkenin kamyon özelinde satış distribütörlerini atayarak global ağını oluşturmaya başladı. 2020 sonu itibarıyla 51 ülkede var olmayı hedefliyoruz.”
Ford Trucks’ın FMC Yönetiminden Batı Avrupa bölgesine girme onayı alması markayı karlı ve büyük pazara yöneltecek. Yılda yaklaşık 300 bin kamyon satışı bulunan Batı Avrupa pazarında 7 kızkardeş olarak adlandırılan Renault, Volvo, Man, Daf, İveco, Mercedes ve Scania markaları yer alıyor.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS