Goodyear'dan geleceğin teknolojisi

 Goodyear'dan geleceğin teknolojisi

Goodyear, 2019 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda geleceğin lastiklerini tanıttı.

Goodyear Aero geleceğin otonom uçan araçları için geliştirilmiş ikisi bir arada lastik tasarımına sahip konsept lastiği olarak öne çıkıyor. Bu konsept lastikler, hem kara yolunda kullanılabilecek hem de havada uçan araçlar için “pervane” görevini üstlenecek.

Goodyear, yarının araçlarına uygun olarak tasarladığı inovatif lastiklerini 2019 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilere tanıttı. 17 Mart 2019’da sona erecek fuarda markanın hem karada hem de havada gidebilecek araçlar için tasarladığı Goodyear Aero ilgiyle karşılaştı. Goodyear Avrupa Tüketici Grup Başkan Yardımcısı Henry Dumortier konsept Aero’nun tasarımında yol koşullarının, lastiğin aşınma durumunun ve lastiğin yapısal bütünlüğünün gözlemlenebilmesi için ışıklı fiber optik sensörler kullanılacağını belirtti.1950’li ve 60’lı yılların Goodyear’da yoğun inovasyon çalışmalarının gerçekleştiği dönemler olduğunu belirten Dumortier, “Aya ilk inen uydunun lastiğinden, kara yollarındaki hız rekorlarına dek birçok alanda öncü olan firmalarla ortaklıklar geliştirdik. Goodyear’ın Golden Sahara II projesi için yaptığı iş birliği, otonom hareket kabiliyeti alanında geleceği şekillendirmek için attığımız ilk adımdı.Bunu da fuarda bir temel taşı olarak sergiliyoruz ” diye konuştu.

Dört trend mevcut

Lastik sektörünün geleceğinde dört unsurun geldiğini belirten Dumortier şunları kaydetti:

“Önümüzdeki dönemde filolar önemli halg gelecek.Artık insanlar araç almak istemiyor, ulaşımda paylaşıma önem veriyor. İkinci olarak otonom araçlar önem taşıyor. Bağlanabilirlik ön plana çıkıyor. Son olarak elektrikli araçlar lastik teknolojisine yön verecek unsurlardan biri. Geleceğin lastikleri bu sistemler üzerinde şekillenecek. OEM’lerin yüzde 40’ı artık artık elektrik ve hibritlerden oluşuyor. Yeni modeller de artacak. Biz de hazırlıklarımızı bunlara göre yapıyoruz.”

17 inç ve üzeri büyüyor

Avrupa’da 17 inç ve üzerindeki lastik pazarının yüzde 9 oranında büyüdüğüne dikkat çeken Dumortier, “Toplam lastik pazarı yüzde 1.5 büyürken, 17 inç ve altı ise aynı kaldı. Kış lastikleri yılda yüzde 4-5 gibi büyüyor. Ticari araç lastik pazarı da son yıllarda hızlı gelişmekte. Biz de Goodyear başta performans olmak üzere büyüyen segmentlerde yeni ürünlerle olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Goodyear Lastikleri T.A.Ş Genel Müdürü Mahmut Sarıoğlu da 2018’de üretim ve satış anlamında başarılı bir yılı geride bıraktıklarını, pazar paylarımızı artırdıklarını vurguladı. Sarıoğlu şöyle devam etti:

“2018 yılında daralan Türkiye ticari lastikler yenileme pazarında ise Goodyear olarak pazar payı artışı kaydettik. 2019 yılında hem binek hem hafif ticari araç lastiklerinde yeni desenlerimizi geniş ebat seçenekleriyle pazara sunacağız. Bununla birlikte İzmit Fabrikası’nda gelişmekte olan ülkeler için özel bir ürün bandı devreye girecek ve Orta Doğu ve Afrika ülkeleri için lastik üreteceğiz. Türkiye’deki iki fabrikamızda ürettiğimiz lastiklerin yaklaşık yüzde 60’ını dünyaya ihraç ediyoruz. “ Goodyear’ın yarış lastiklerinden esinlenilerek tasarlanan ve Cenevre’de sergilenen Goodyear Eagle F1 SuperSport serisinin Türkiye’de tüketicilerle buluşacağını açıklayan Sarıoğlu, “ Bunun dışında yine fuarda sergilenen Eagle F1 Asymmetric 5 de 2019 yılında Türkiye’de ürün portföyümüze dahil oldu. Türkiye’de 17 inç ve üstü lastik segmenti son beş yılda çift haneli büyüme kaydetti, biz de Goodyear markamızla buna paralel olarak her yıl bu segmentteki ürün gamımızı genişletiyoruz ve büyümemizi sürdürüyoruz” dedi.

 

 

 

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS