Honda yeni Civic’i yetiştiremiyor

  1. Otomobil
Honda yeni Civic’i yetiştiremiyor
Honda yeni Civic’i yetiştiremiyor

Honda Türkiye üretimini yaptığı yeni Civic ile çıtayı yükseltiyor. Gebze’deki fabrikada iİkinci vardiyaya geçiş ile 400 kişiye ek istihdam yaratacak marka toplam çalışan sayısını bin 300’e çıkaracak.

2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura şunları kaydetti:

“Bu yıl 35 bin adet Civic sedan üretimi gerçekleştireceğiz. Türkiye’de ürettiğimiz araçların yarısı ihraç edilecek. İkinci vardiya ile birlikte 400 kişiye ek istihdam yaratarak fabrikadaki toplam çalışan sayımızı bin 300’e çıkaracağız. İhracat yapılan ülkelerdeki lansman tarihlerini göz önüne aldığımızda ikinci vardiyaya Aralık ayında başlıyoruz. İlk planda günlük üretim kapasitesi 160 olarak hesaplanmıştı ancak yeni planlama ile bu rakam artarak günlük 175 adede ulaştı.”

Dizel Civic de geliyor

Türkiye’de oldukça esnek üretim kabiliyetine sahip olduklarını kaydeden Tsumura ,” Kapasitemizi 50 bin araca kadar genişletebilecek durumdayız. Gelen yoğun talebi karşılayabiliriz. Honda Türkiye fabrikası, kaliteli Türk işçiliği ile Civic üretiminde dünyadaki en başarılı fabrikalardan biri. Civic sedan ile ihracat pazarını 6’dan 33’e çıkardık. Dizel modelin üretime başlamasıyla da ihracat yapılan ülke sayısını artıracağız. Honda olarak pazarda yaşanan daralmaya rağmen 2017 yılının ilk 8 ayında satışlarımızı yeni Civic’in büyük katkısıyla birlikte bir önceki yıla göre yüzde 61 oranında artırdık. Hedefimiz bu yıl Türkiye’deki toplam satış hacmimizi 25 bin adetlerin üzerine taşımak. 2018 yılında ise dizel motorlu Civic ile birlikte satışlarımızı yıllık 30 bin adedin üzerine çıkararak Honda Türkiye’nin satış rekorunu kırmak.”


3.7 lt harcıyor


Honda Türkiye fabrikasında üretilecek ve Mart ayından itibaren Türkiye’de yollarla buluşmaya hazırlanan dizel motorlu Honda Civic’te, markanın bugüne kadar geliştirdiği en teknolojik dizel motor yer alıyor. Honda’nın CR-V’de kullandığı motorun daha ekonomik ve çevreci versiyonu olan 1.6 litre 120 bg gücündeki i-DTEC dizel motorun torku ise 300 Nm seviyesinde. 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi değeri ise sadece 3.7 litre. İlk etapta 6 ileri manuel şanzımanla yollara çıkmaya hazırlanan Civic sedan i-DTEC, 2018 Temmuz ayından itibaren CVT otomatik vites seçeneği ile de tercih edilebilecek. Tam otomatik şanzımana göre daha verimli olan CVT vites kutusu 22 kg daha hafif olmasının yanı sıra, performans ve ekonomiyi bir arada sunmayı başarıyor. Bu sayede hem düşük yakıt tüketimi hem de yüksek performansı bir arada sunan yeni nesil dizel motor, katalitik konvertör kullanmaya ihtiyaç duymadan Euro 6 normlarını karşılayacak kadar çevreci kalmayı da başarıyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS