hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hyundai’den üretim atağı

  Hyundai’den üretim atağı
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Hyundai Assan tüm dünyada büyümekte olan B-SUV sınıfında tamamen yeni bir modeli 2020’de Türkiye’de üretmeye başlayacak. Alikahya’da 4’üncü bir modelin daha üretilmesi için de görüşmeler sürüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1997’de kurulan ve bugüne kadar yaklaşık 1.85 milyon adet üretim yapan Hyundai Assan yeni yatırımlar hedefliyor.Halen yılda 245 bin adet üretim kapasitesine sahip ve i10, i20 modellerini üretip yüzde 90’ını ihraç eden Hyundai Assan 2020’de B-SUV sınıfında yeni bir araç daha imal edecek. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar Kona haricinde yepyeni bir modelin üretileceğini 2021’de pazara sunulacağını belirterek Alikahya’da 4’üncü bir model imal etmek için de G.Kore’li ortaklarıyla görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

  Hyunda’nin yeni aracı Kona’nın Bodrum’daki lansmanında konuşan Ali Kibar Avrupa ve dünyada B-SUV modelelrine talebin arttığını belirterek Alikahya’daki tesislerinde yeni bir B-SUV araç üretmek için yatırım yapacaklarını söyledi. Halen 245 bin adet olan kapasitenin 300 binleri aşacağını kaydeden Kibar ,”Eğer bir model daha üretmek için anlaşırsak 400 binleri de geçeriz. Bölgede genişlemek için yeterli arazimiz var” dedi.

  Hyundai’den üretim atağı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa’da talep düşüşü

  Bu yıl Avrupa’da HB’lere biraz talep düşüşü olduğunu dile getiren Kibar üretimlerinin geçen yıl veya çok az altında kalabileceğini belirtti. Halen 40'tan fazla ülkeye ihracat ve 2 milyar USD'den fazla ihracat gelir sağlayan Hyundai Assan'da . 4.500'e yakın çalışan sayısı mevcut.  2018 yılında 50.000 adedin üstünde satış hedefleyen firma 128 bin 240 adedi i20 ve 98 bin 760 adedi i10 olmak üzere  227 bin adetlik araç üretimi gerçekleştirdi.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow