hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kamyonlar yaya ve bisikletlileri tanıyacak 

  Kamyonlar yaya ve bisikletlileri tanıyacak
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Kamyonlar geliştirilen yeni teknolojik özellikleri ile fark yaratmayı hedefliyor.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni "FrontDetection" güvenlik sistemi yaya ve bisikletlileri tespit ederek, en savunmasız yol kullanıcıları için bile tehlikeli olabilecek durumları etkisiz hale getiriyor.

  Trafik işareti tanıma, lastik basınç göstergesi ve elektronik yarı-römork bağlama yardımcı sistemleri ile sürücüleri uzun vadede stresli işlerinden kurtaran MAN, IAA 2022'den bu yana daha da güçlenmiş yeni PredictiveDrive fonksiyonu ile yakıt açısından daha verimli hale gelmiş D26 motoru, iyileştirilmiş aerodinamik ve yeni akslarıyla birlikte yüzde 6'ya varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Ayrıca MAN PowerMatic şanzıman ile MAN TGL ve TGM’ler aşınma olmadan ilk harekete başlayarak, vites değişimlerini de daha verimli hale getiriyor.

  Riski azaltıyor

  MAN, yeni geliştirmelerle beraber tehlikeli sürüşü algılayarak, sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyaran MAN AttentionGuard dikkat uyarı sistemini de güncelledi. Önceki sürüme kıyasla daha da geliştirilen MAN AttentionGuard, sürücünün şerit takip istikrarını ve direksiyon müdahalelerini sürekli olarak değerlendiriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Buna ek olarak, sistem; sürücünün dikkatinde bir azalma tespit ederse sürücüyü şerit çizgisini ihlal etmeden önce uyarabiliyor. Özellikle görüş mesafesinin düşük olduğu durumlarda ve gece sürüşlerinde, mesafe uyarı sistemi de uzun yolculuklarda güvenliğe katkı sağlıyor.

  Sürücü, önündeki araçla arasındaki yasal minimum mesafenin altına düşerse, sistem hemen kendisini uyarıyor. Doğru mesafeyi bağımsız olarak koruyan mesafe kontrollü hız sabitleyici ACC’nin etkinleştirilmediği durumlarda, öndeki araca olan gerçek mesafenin metre cinsinden gösterilmesi de doğru mesafenin yeniden belirlenmesine ve korunmasına yardımcı oluyor. Böylece mesafe uyarısı ve ACC, önleyici bir tedbir olarak, arkadan çarpma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow