Kasko yaptırmayanların sayısı artıyor

Kasko yaptırmayanların sayısı artıyor

Yaptırılması zorunlu olmayan kasko, tamamen araç sahibine bırakılıyor. Bu nedenle tüketiciler genellikle kasko sigortası yaptırmak yerine sadece zorunlu trafik sigortası yaptırmakla yetiniyor.

Türkiye Sigortalar Birliği verilerine göre 2019 Eylül ayı itibariyle trafikteki kaskolu otomobil sayısı 2.968.091. 2018 yılının Eylül ayında ise bu sayı 3.046.764 idi. Yani geçen yılın aynı ayına göre 78 bin araç kasko yaptırmaktan vazgeçti. Kaskolu motosiklet sayılarına bakıldığında ise 2018 yılının Eylül ayında 18.102 olan sayı 2019’un Eylül ayında 16.591’e düştü. Tüm motorlu araçlara bakıldığında ise 2018’de kaskolu araç sayısı 4.404.264 iken 2019’da bu sayı yaklaşık 200 bin düşerek 4.207.636 oldu.


Yaptırmakta fayda çok


Kasko sayısındaki gerilemenin bir nedeni de yükselen fiyatlar. Uzmanlar zorunlu trafik sigortasının karşı tarafın hasarını karşılamak üzerine kurulmuş bir sistemken sizin gördüğünüz hasarı hiçbir şekilde karşılamadığını belirtiyor. Kaskonun yaptırılmasında önemli fayda olduğunu söyleyen sigorta uzmanları konu hakkında şu bilgileri veriyor:


"Sizi ve aracınızı korumak için devreye giren kasko sigortası, kapsamına göre değişmekle beraber genel olarak trafik kazası, çalınma, yangın ve doğal afet durumlarında aracınızda meydana gelen zararları karşılıyor. İsteğe bağlı olarak bu kapsam genişletilebiliyor da. Kaskosu olmayan aracınızla kaza yaptığınızda, doğal afetten etkilendiğinde, örneğin dolu nedeniyle zarar gördüğünde veya su baskınında sele kapılıp gittiğinde tüm masraflar araç sahibinin cebinden çıkıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS