hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ”Kompozit salıncak” ile elektrikli araçların menzili artacak

  ”Kompozit salıncak” ile elektrikli araçların menzili artacak
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yürüttüğü proje YÖK’ten “Üstün Başarı ödülü” aldı. Proje ile elektrikli araçların süspansiyon sistemi hafifletilerek menzilleri artırılıyor..

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Kefal’in yürütücülüğünü yaptığı proje ile Sabancı Üniversitesi YÖK'ten “üstün başarı” ödülü aldı. Projede kullanılan kompozit salıncak kolu sadece 665 gram ağırlığı ile standart süspansiyon sistemine gelen kuvvetlere karşı 7 kat dayanıklılık sağlarken  hafifliği ile de  avantaj sağlıyor.  Proje, "Otomotiv Süspansiyon Salıncak Kolunun Kompozit Malzemeden Üretimine Yönelik Tasarım, Analiz ve Optimizasyon Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Deneysel Doğrulanması" başlığını taşıyor.

  Üniversite – sanayi işbirliği

  Bir aracın süspansiyon sistemi, sürüş esnasında frenleme ve yol tutuş kuvvetlerini zeminden araç gövdesine aktarması sebebiyle kritik bir role sahip. Bu görevdeki anahtar bileşen, otomobil süspansiyonunun temelini oluşturan salıncak kolu. Günümüzde, metal malzemelerden üretilen salıncak kolları, özellikle elektrikli araçların daha uzun menzile sahip olabilmesi için yeterince hafif değil. Bu nedenle üniversite-sanayi iş birliği kapsamında Sabancı Üniversitesi’nin projesi ile  metal salıncak kollarının yerine gelecek nesil kompozit malzemelerden üretilmiş.Böylece  yüksek mukavemetli, hafif ve akıllı salıncak kolları geliştirilmiş.  Yaklaşık 2,8 kilogram ağırlığındaki metal salıncak koluyla karşılaştırıldığında, kompozit salıncak kolu sadece 665 gram ağırlığında ve  süspansiyon sistemine gelen kuvvetlere karşı en az 7 kat dayanıklı. Bu yeni kompozit salıncak kolunun sağlamlığı ve hafifliği, aracın performansını artırarak elektrikli araçların menzilini iyileştirmeyi hedefliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sürücü salıncak kolunun mukavemetini görebiliyor

  Ayrıca, projede geliştirilen kompozit salıncak kolu içerisine entegre edilmiş fiber optik sensörler sayesinde, salıncak kolunun güvenliği anlık olarak araç gösterge panelinden sürücüye iletiliyor.. Bu bilgi aktarımı, sürücünün daha bilinçli ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlıyor. Yetkililer,” Bu proje, yerli ve milli imkanlarla seri üretilebilen, daha güvenli, hafif ve akıllı otomobil parçalarının geliştirilmesine olanak tanımakta” açıklamasını  yaptılar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow