hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kulaklı lastiğe geri dönüş 

  Kulaklı lastiğe geri dönüş
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Pirelli, 1986 Lamborghini LM002 için geliştirdiği Scorpion BK lastiği yeniden sunmaya hazırlanıyor.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ölçü ve güç açısından döneminin en ileri teknolojili lastiği olan Pirelli Scorpion BK, çöl kumları üzerinde süzülmesini sağlayan ve ‘kulak’ denilen yan kanatçıklarıyla da öne çıkmıştı.

  Şimdi yeniden yaratılan ve Pirelli Collezione serisine katılan bu lastik, bir süre önce Como Gölü yakınlarında düzenlenen, koleksiyon otomobillere odaklı Fouri Concorso etkinliğinde sergilendi. Bu gelişme 1963’te başlayan ve LM002’den modern Urus’a uzanan hikayede yeni bir sayfayı temsil ediyor. 

  Spor SUV’lara özel  

  Markanın  1980’lerin başlarında tüm spor SUV’ların öncüsü olan Lamborghini LM002 için çok özel bir lastik geliştirmesi istenmişti. Bu model için özel olarak üretilen Scorpion BK versiyonu, araca kum üzerinde daha fazla çeviklik ve tepki kazandıran ve ‘kulak’ denilen yan kanatçıklarla tamamlanan dev lastiklerdi.

  Bu lastiğin üstün yol tutuşu sağlamanın yanı sıra aşırı çöl sıcaklıklarında çalışması, otomobilin ağırlığını (yaklaşık 3.500 kilogram) taşıyabilmesi, V12 motorun hızına yanıt verebilmesi ve bir yandan da asfaltta sportif performansı garanti etmesi gerekiyordu. Dolayısıyla bu lastikler darbeleri emebilen ve ani girdilere daha hızlı tepki verebilen, kesilmeye karşı daha dirençli aramid kuşak takviyeli son derece sağlam bir karkas kullanılarak üretildi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow