hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mart ayı ikinci el araç fiyat endeksi açıklandı

  Mart ayı ikinci el araç fiyat endeksi açıklandı
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  VavaCars’ın, her ay düzenli olarak yayımladığı VavaAI Fiyat Endeksi’nin Mart 2024 sonuçlarına göre; ikinci el araç fiyatları 2024 yılındaki yükseliş trendini sürdürüyor. 2023 Aralık ayından bu yana yükselişte olan ikinci el araç fiyatları mart ayında yüzde 2,1 oranında artış kaydetti.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araç segmentleri özelinde bakıldığında ise oransal olarak en yüksek fiyat artışının yüzde 5 ile A segment araçlarda olduğu görüldü. Fiyat Endeksi’nin Mart 2024 sonuçlarını açıkladı. VavaCars’ın kamuya açık verilerin analizini yaparak yayımladığı fiyat endeksine göre, ikinci el araç fiyatları 2023 Aralık ayından bu yana yükselişini sürdürüyor. Rapora göre ikinci el araçlarda satış fiyatı Mart 2024’te yüzde 2,1 oranında artış kaydetti.

  Segmentler arasında ise en fazla artış A segment araçlarda gerçekleşti. B,C,D segment araçlar da düzenli yükselişini sürdürüyor. “İkinci el araç platformlarına talep artacak” Endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan sektör temsilcilerinden  Serdıl Gözelekli, “Sıfır araçlara zam gelmesi ile birlikte ikinci el araçlara yönelim arttı. Bu durum ikinci el araca talebin artmasında ve fiyatların da yükselmesinde etkili oldu. İkinci el araç piyasasının, önümüzdeki dönemde canlılığını daha da artırmasını bekliyoruz. Özellikle döviz kurundaki değişimler ve aylık enflasyon etkisi, doğal biçimde araç fiyatlarının yükselmesinde etken olacaktır. Bu durum online ikinci el araç platformlarına olan talebi de yükseltecektir. Bu noktada da kaliteli, güvenilir ve kolaylık sağlayan hizmet sunmak rekabette büyük rol oynayacak."dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow