hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mercedes'ten elektrikli atak

  Mercedesten elektrikli atak
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Pil teknolojisine 20 milyar euro yatırım kararı alan Mercedes-Benz 2023’e kadar her 6 ayda bir elektrikli model pazara sunacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mercedes-Benz 89’uncu Cenevre Motor Show’da “elektrikli” hamlesinin ipuçlarını açıkladı. Pil fabrikaları ve batarya teknolojisine Avrupa,Asya ve ABD’de 20 milyar euroluk yatırım yapacak olan Daimler AG 2019’da 10, 2020’de ise 20 Mercedes modelini plug-in hibrit olarak pazara sunacak. Ayrıca gelecek yıl Avrupa’da diğer markalarla birlikte yaptıkları çalışma sonucu 400 hızlı şarj noktasını hizmete alacak.

  Mercedes-Benz 17 Mart’ta sona erecek Cenevre Fuarı’nda sergilediği konsept EQC ile geleceğin elektrikli premium SUV’una dair vizyonunu gösterirken EQV ile lüks bir elektrikli hafif ticarinin ipuçlarını verdi.

  Her pazara ayrı çözüm

  Posta’nın sorularını yanıtlayan Daimler AG eDrive Geliştirme Grubu Başkanı Jochen Hermann yapılacak yatırımla birlikte 2023’e kadar her 6 ayda bir yeni elektrikli modelin satışa sunulacağını belirtti. Her pazara göre markanın ideal elektrikli çözümü sunacağını vurgulayan Hermann şunları kaydetti:


  EQ serimiz 48 volt jeneratörlü, plug-in hibrit ve tamamen elektrikli olarak pazara girecek. A ve B sınıfında plug-in hibrit motorlar gelecek. GLE’nin plug-in hibritinin menzili 100 km’ye çıkıyor ve 2019’un ikinci yarısında devreye giriyor. Tamamen elektrikli premium SUV EQC de bu yıl yaklaşık 400 km menzil ile satışa çıkacak.“

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mercedesten elektrikli atak

  Elektrikli ticari seneye

  Cenevre’de tanıttıkları EQV hafif ticari elektrikli konseptin 2020’de pazara sunulmasının planlandığını kaydeden Hermann Türkiye gibi elektrikli araca fazla teşvik verilmeyen pazarlarda 48 volt jeneratör teknolojisinin ilk etapta verimli olabileceğini söyledi. Hermann, “Tüketiciler hangi motoru tercih edeceklerine kendi ihtiyaç ve kullanımlarına göre karar verecek. Örneğin biz C ve E sınıflarda dizel plug-in de sunabiliyoruz” diye konuştu.

  2019’da Türkiye’ye gelecekler Mercedes-Benz Türk Otomobil Paz. ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan da 2018’de ilk kez Türkiye’ye elektrikli ve hibrit otomobil getirerek yeni segmentlere girdiklerini belirtti. Elektrikli Smart ve GLC plug-in Hybrid modelleri ile şehir içi otomobil kullanımının ideal alternatiflerini sunduklarını kaydeden Bekdikhan, “Bayilerimizde gerekli servis altyapı çalışmalarını ve elektrik dolum istasyonlarının kurulumunu sağladık. EQ markası altında tanıttığımız elektrikli modellerimizi Cenevre’de sergiledik. Türkiye pazarı ve SUV segmenti için önemli olacak yenilenen GLC aracımızın dünya lansmanı yine bu fuarda gerçekleşti. Ağustos ayı itibariyle yeni GLC’yi getireceğiz. Mayıs ayında CLA Coupe, 3’üncü çeyrekte A-Sedan ülkemizde satışa çıkacak.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow