Nissan’dan otonom sürüş hamlesi

Nissan’dan otonom sürüş hamlesi

Nissan’dan otonom sürüş hamlesi

Nissan LEAF'ler önümüzdeki aylarda canlı yollara çıkmadan önce simülasyonda ve özel test pistlerinde test edilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere’de otonom sürüş kabiliyetini geliştirmek ve tedarik zincirinin kitlesel olarak benimsenmesini teknik olarak desteklemek amacıyla geliştirilen evolvAD, Bağlantılı ve Otonom Araçları (CAV), kentsel yerleşim alanlarında ve kırsal bölgelerdeki yollarda test edecek. Bu tür yollar, AD teknolojisi için kendine özgü zorluklar ortaya koyuyor. Örneğin, yerleşim alanlarında sürücüler, her iki tarafta park etmiş araçların bulunduğu tek şeritli genellikle dar yollarla ve düşük sürüş hızlarıyla karşı karşıya kalıyor. Benzer koşullar içermesine rağmen kırsal yollarda daha yüksek sürüş hızları ve yol işaretlerinin çok az olduğu veya hiç olmadığı virajlı yollar bulunuyor. Nissan’ın teknik lider olarak yer aldığı beş sektör ortağından oluşan bir konsorsiyum tarafından yürütülen araştırma projesi, İngiltere’nin 100 milyon sterlinlik Akıllı Mobilite Fonu, Bağlantılı ve Otonom Araçlar Merkezi (CCAV) tarafından yönetiliyor ve inovasyon ajansı Innovate UK tarafından yürütülüyor.

Beş ortağın uzmanlık alanları

evolvAD projesinde 21 ay boyunca beş ortağın (Nissan, Connected Places Catapult, Humanising Autonomy, SBD Automotive ve TRL) uzmanlık alanları kullanılacak. Proje, AD teknolojilerinin gelecekteki kitlesel dağıtımına yönelik İngiltere’de tedarik zinciri hazırlığını teknik olarak da destekleyecek. Bu, İngiltere’nin otonom sürüş kabiliyetini geliştirmek için tasarlanmış, Nissan’ın TRL ile iş birliği içinde gelişmiş AD teknolojisini yerleşim alanlarında deneme çalışması da dahil olmak üzere çeşitli odak alanlarını içeriyor.

Yerleşim bölgelerindeki CCTV gibi altyapıları kullanan evolvAD CAV'lar, farkındalığı artırmak için bilgi alabilecek ve araçtan altyapıya (V2I) teknolojilerinin CAV'ların performansını artırmak için nasıl kullanılabileceğine dair bir test çalışması oluşturacak. Proje ayrıca otonom sürüş araçlarının dağıtımını daha fazla desteklemek için yeni V2I teknolojileri geliştirmeyi de amaçlıyor. Ayrıca Nissan, teknolojiyi karmaşık kırsal yollarda deneyecek ve otonom mobilitenin çoğunlukla kırsal ve şehirlerarası topluluklarda bulunan yollar ile küçük yollara ne gibi ulaşım fırsatları sağlayabileceğini araştıracak. Temmuz 2023'te başlayan projenin geliştirme aşamasında test aracı olarak %100 elektrikli Nissan LEAF'ler kullanılıyor. Araçlar, evolvAD CAV'ler önümüzdeki aylarda canlı yollarda test edilmeden önce simülasyonda ve özel test pistlerinde test edilecek.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber