Otomotivci acil önlem istiyor

Otomotivci acil önlem istiyor

OSD Başkanı Haydar Yenigün özellikle ticari araç satışlarındaki gerilemenin sektör için risk oluşturmaya başladığını söyledi.


OSD (Otomotiv Sanayii Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün iç pazardaki daralmanın sadece otomobillerde değil, ticari araç satışlarında da dikkat çektiğini belirtti. Yılın ilk yarısında hafif ticari araç pazarının yüzde 19 daralırken ağır ticari araç satışlarının yüzde 6 arttığını kaydeden Yenigün şuöyle devam etti:
“Ancak ticari araç pazarının iyi performans gösterdiği 2015 ile karşılaştırıldığında hafif ticari araç pazarının yüzde 26, ağır ticarilerin ise yüzde 51 daraldığı görülmekte.
Temmuz sonuçlarına göre de otomobil satışlarında yüzde 33, ticari araçlarda yüzde 42 daralma oldu. Durgunluğun temelinde yatan nedenler arasında kurdaki artış ile birlikte gelen araç fiyatlarındaki yükseliş, tüketici kredi faizlerinin yükselmesi, ekonomik güven endeksindeki gerileme geliyor. Ayrıca seçim nedeniyle iç pazarda ertelenen satın alma kararları ve fonlama sıkıntısı nedeniyle filo pazarında gerileme yaşanması ön plana çıkıyor.”

Vergilendirme sistemi değişmeli

Daralan iç pazarın normale dönmesi için vergilendirme sisteminin değişmesi gerektiğini söyleyen Yenigün, “Vergi toplanırken, birim araç başınadeğil, büyüyen piyasadan toplanacak vergi’ olarak düşünülmeli.Ticari araçların kiralanmasının önündeki engeller hızla kaldırılmalı. Konutta olduğu gibi düşük faizli, miktar sınırı olmayan ve süresi uzatılmış krediler, mutlaka otomotiv sektörü için de uygulanmalı.Ağır ticari araçların desteklenmesi için satınalma finansman desteği programı devreye alınmalıdır” dedi.

Sadece ihracat olmaz

Türk otomotiv sanayisinin iç pazarında nefes darlığı yaşadıkça “maraton koşamayacağını” dile getiren Yenigün küresel ticaret savaşlarının başladığı bir dönemde sadece ihracata odaklanmanın da risk oluşturacağını kaydetti. Yenigün ,”Önümüzdeki dönemde araç üreticilerinin hangi parçalara ihtiyaç duyabileceğinin belirlenmesi ve bunların yerli olarak üretilmeleri konusunda çalışmalara da başladık” diye konuştu.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS