Otomotivde gelecek için “alarm” verilmeli

Otomotivde gelecek için “alarm” verilmeli

Otomotiv ana ve yan sanayi sektör yöneticileri üretim ve ihracattaki başarıların devamı için Ar-Ge teşviği ve yerlileşmenin artması gerektiğini söylüyorlar.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyeleri bir araya gelerek Türk otomotiv sektörünün geleceğini ve yol haritasını paylaştılar. Otomotiv ekosisteminin ciddi bir değişim sürecinde olduğunun vurgulandığı toplantıda, “bağlantılı ve elektrikli araçlar”, “hareketlilik,hizmetler” ve “otonom araçlar” konularının değişimi tetikleyen en önemli başlıklar olduğu belirtildi. 

Alarm vermemiz gerekli

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün araçların üzerindeki yüksek teknolojili kısmın oldukça arttığını belirterek şunları kaydetti:”2030’da bir aracın maliyetinin yarısının elektrik/elektronik ve yazılım kaynaklı olacağına yönelik öngörü, 2050’de yüzde 67 seviyelerine çıkıyor. Yani bir aracın üçte ikisinin elektronik sistemlerden oluşacağı söyleniyor. Bir tarafta bu varken, bir tarafta da bizim ‘sağlam kasımız’ dediğimiz tedarikçilere baktığımızda, bu noktada alarm vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Yerlileştirmeyi bir numaralı madde olarak önümüze koymalıyız. Üretim burada olmalı ki değişikliklere anında cevap verelim. Kaliteli, esnek ve verimli iş modelimizi devam ettirmemiz lazım. Geçmiş başarılar kesinlikle ve kesinlikle geleceğin garantisi değildir. “

Ar-Ge teşviklerinde özel yapı 

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı da yaşayabilmek için Türk tedarik sanayiinin mutlaka yeni teknolojilere sahip olması gerektiğini vurguladı. Yazıcı,”Ya elektrikli ve otonom araçlarla ilgili yeni teknolojilere hakim şirketlerle teknik işbirliği  veya ortaklık yapmalıyız. Uzun zaman gerekiyor olsa da Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yaparak kendi teknolojilerimizi oluşturmalıyız”Türk tedarik sanayinin mevcut durumunu tespit etmek için bir çalışma yapmayı ve yeni teknolojilere uyum için bir yol haritası çıkarmayı istediklerini de ifade eden  Yazıcı,“Ar-Ge teşviklerinde otomotiv için TÜBİTAK bünyesinde özel bir yapı kurulsun ve bu yapı ile otomotiv için yapılan Ar-Ge projeleri daha hızlı desteklensin istiyoruz. Ayrıca, yeni teknolojilere sahip parçaların geliştirilmesi ve üretilmesinde, hem tedarikçileri hem de bu yerli parçaları kullanacak araç üreticilerini destekleyen bir teşvik sistemi kurulmalı diyoruz.”dedi.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS