Otomotivde hedefler küçülüyor

Otomotivde  hedefler küçülüyor

Yükselen döviz kurları, araç zamları ve ÖTV baremlerinin revize edilememesi sonrasında otomotiv sektöründe hedefler küçüldü. Bu yıl sonunda araç satışlarının 600 bin adetlerin biraz üzerinde oluşması öngörülüyor.

Döviz kurlarındaki beklenmedik yükselişler otomotiv sektöründe hesapları alt üst etti. Yılbaşından bu yana dövizdeki yükseliş yüzde 60’ların üzerine çıkarken araçlardaki zam oranları ortalama yüzde 35’lerde kaldı. Bazı niş modellerindeki fiyat artışı yılbaşından bu yana yüzde 50’leri geçti. Sonuçta Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2018 8 aylık dönemde yüzde 20,8 azalarak 440.4 bin adete düştü. Ağustosta satışlar geçen yıla göre yüzde 52.6 gerileyerek 34.3 bin adete geriledi.

Hedefler yarıya indi

Dövizdeki yükselme TL üzerinden değeri belirlenen ÖTV baremlerinin çok üzerinde olunca artık pazarda “ucuz” sayılabilyicek bir araç kalmadı. Bazı filo kiralama firmalarının yaşadığı finansal problemler de eklenince markaların satışları önemli ölçüde gerilemiş durumda. Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir eylülde de satışların geçen yıla oranla yüzde 50 daralmasını beklediklerini söyledi, Özdemir,”Geçen eylül 70 binler civarında olan satışların bu ay yüzde 50 gerilemesini öngörüyoruz. Eğer bir düzenleme yapılmazsa bu yıl satışlar ağır ticariler dahil 650 binleri zor bulacak” diye konuştu. Sektör için 2019’un daha önemli olduğunu kaydeden Özdemir kurların yüksek seyretmesi ve vergilerle ilgili bir düzenleme olmaması durumunda gelecek yıl pazarın 500 binleri zor bulacağını ifade etti.

Sektörde tehlike çanları

2018 ağustosta hafif ticari araç pazarındaki düşüş ise yüzde 58’leri buldu. Sadece ithalat yapan markalar ekonomideki gelişmelerden olumsuz etkilenirken yerli üreticiler şimdilik ihracatla işlerini dengede tutmaya çalışıyorlar. Satışların yüksek oranlarda gerilemesinin sektörde iş ve istihdam kaybına neden olabileceği belirtiliyor. Sonbaharda markalar stoklarındaki araçları uygun kur oranından pazarlayarak kampanyalarla eritmeye çalışıyorlar.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS