Otonom sürüşte yeni inovasyon  

Otonom sürüşte yeni inovasyon  

Otonom sürüşte yeni inovasyon
expand
KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

MAN Truck & Bus, otonom sürüş alanındaki araştırma ve geliştirme projeleri ANITA ve ATLAS-L4 ile “Truck Innovation Award 2024- Kamyon İnovasyon Ödülü”nü kazandı.

 

 

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

MAN Truck & Bus sektörün geleceğine yön veren teknoloji, dijitalleşme ve inovasyon alanındaki geliştirmeleri ile ödülleri toplamaya devam ediyor. MAN, bu kez otonom sürüş alanındaki araştırma ve geliştirme projeleri ANITA ve ATLAS-L4 ile Uluslararası Yılın Kamyonu jürisi tarafından "Truck Innovation Award 2024" ödülüne layık görüldü. Uluslararası 25 kamyon ticareti gazetecisini temsil eden Jüri Başkanı Gianenrico Griffini, MAN'ın otonom sürüş alanındaki ANITA ve ATLAS-L4 projelerine yönelik yaptığı övgü dolu konuşmasında, "Her iki projenin gelişmiş özellikleri ile merkezden merkeze ve intermodal taşımacılık otomasyonuna katkısının yanı sıra MAN Truck & Bus’ın lojistik sağlayıcıları, bileşen tedarikçileri, araştırma kurumları ve kamu altyapı operatörleri arasındaki verimli proje iş birliğinin" önemine vurgu yaptı.

Otoyolda otonom sürüş için geliştirildi

MAN Truck & Bus Otonom Sürüş Proje Yöneticisi Sebastian Voll "ATLAS-L4 projesinde, özellikle merkezden merkeze kullanım durumu için otoyolda otonom sürüş geliştiriyoruz. Almanya'da 2021 yılında kabul edilen ve teknik denetimle tanımlanmış güzergâhlarda sürücüsüz kamyonların kullanılmasına izin veren Otonom Sürüş Yasasının çerçevesini kullanıyoruz. Buna uygun bir prototip aracı 2024 yılı sonuna kadar yollarda test etmek istiyoruz" diye konuştu. MAN Truck & Bus, Ocak 2022'den bu yana Knorr-Bremse, Leoni, Bosch, Fernride, BTC Embedded Systems, Fraunhofer AISEC, Technische Universitat Munchen, Technische Universitat Braunschweig, TUV SUD, Autobahn GmbH ve Wurzburg Institute of Transport Sciences (WIVW GmbH), Alman Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı tarafından finanse edilen "Autonomous Transport on Motorways and Expressways at Level 4 - Otoyol ve Otobanlarda Otonom Taşımacılık, Seviye 4" (ATLAS-L4) araştırma ve geliştirme projesi üzerinde birlikte çalışıyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow