Son Dakika

Özel oto servislerinde hareketlilik başladı

A A

12.06.2020 - 13:52 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Pandemi sebebiyle dönem dönem özel servis girişlerinde yüzde 70'ten fazla gerileme yaşanırken haziran'ın ilk haftasında salgının etkileri azalmaya başladı.

Özel oto servislerinde hareketlilik başladı

TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu Genel Sekreteri Timur Selçuk Turan, Mayıs ayında resmi tatillerin, şehirler arası seyahat kısıtlamalarının ve sokağa çıkma yasaklarının etkisiyle servis girişlerinde salgının etkilerinin azalarak devam ettiği,ni belirtti. Ay boyunca sadece 14 iş günü bulunması dolayısıyla beklenen artışın yaşanmadığına dikkat çeken Turan şunları kaydetti:

"Salgın döneminde üyemiz olan özel servislere, sigorta şirketlerine yaptığımız çağrılar sayesinde özel anlaşmalı servis indirimi uygulanmadığı için ortalama 5 Milyon TL tasarruf sağlamış olduk.

TOSEF olarak maliyetleri düşürmek ve yeni normalleşme sürecine uyum sağlamak adına yeni dijital dönüşüm çözümleri üzerinde çalışıyoruz. Haziran'ın ilk haftasında da salgının etkilerinin sektörde azalarak devam ettiğini gözlemledik, henüz istediğimiz ivme yakalanmış değil"  .

Sektörün değeri 10 Milyar TL

Özel oto servisleri pazarının önemine de dikkat çeken Turan, "Oto servisleri otomotiv sektöründe geri planda kalsa da aslında tahmin edilenden çok daha büyük bir pazar, yaklaşık 10 Milyar TL değeri olan özel oto servisleri sektöründe 30 bin aile ekmeğini buradan kazanıyor"dedi.