hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pert araçların sigortası nasıl yapılıyor?

  Pert araçların sigortası nasıl yapılıyor
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Yetkililer pert araçların sigortalanmasında izlenecek prosedürler konusunda tüketicileri bilgilendirdiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ağır hasar sebebiyle onarılamaz duruma gelmiş araçlar pert araç olarak adlandırılıyor. Pert araç alım ve satımında alıcıların bilmesi gereken detaylar bulunuyor. TÜV SÜD D-Expert yetkilileri tüketicilere şu bilgileri verdiler:

  “Geçmiş dönemde herhangi bir sigorta şirketi tarafından, geçirmiş olduğu kaza sebebiyle pert durumuna ayrılmış araçların bir şekilde onarımları sonrasında tekrar kasko poliçesi taleplerine istinaden yapılması pert araç kontrolü olarak tanımlanıyor.

  Pert Araç Kontrolünde esas alınan durumlar, 2. el araç ekspertizinden ayrı olarak, aracın geçmiş durumunu kapsamadan sadece mevcut durumunu kontrol etmek ve aracın geçmiş dönemde almış olduğu hasar sonrası yapılan onarımın standartlara uygun yapılıp yapılmadığını, araç donanımlarının, fren sistemlerinin ve yürür aksamlarının faal durumda olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılıyor.”

  Riskler detaylı belirtiliyor

  Yetkililer yapılan kontrol sonucunda ilgili araca kasko poliçesi yapıldığı taktirde aracın mevcut durumuyla hangi riskleri barındırdığı bilgisinin detaylı olarak ortaya konduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Pert araç kontrolü içerisinde diagnostik test cihazıyla yapılan genel arıza sorgulaması, fren test cihazı üzerinde ön, arka ve el fren testleri, lift üzerinde mekanik, yürür ve alt aksam kontrolleri, araç iç aksam ve donanım fonksiyonellik kontrolleri, torpido, AirBag ve emniyet kemer kontrolleri, karoseri aksamının genel kondisyon değerlendirmesi ve araç lastik genel kontrolleri gerçekleştirilmekte.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow