Plaka tanıma ile AVM'ler daha güvenli olacak

Plaka tanıma ile AVM'ler daha güvenli olacak

Son yıllarda insanlar alışveriş yapmanın yanı sıra yemek, sosyal aktivitede bulunmak ve gün boyu çeşitli nedenlerle zaman geçirmek için de AVM’leri yoğun olarak kullanıyor. Bu da söz konusu alanlar için güvenlik kavramını çok daha önemli hale getiriyor.

Daha yüksek güvenlik için yayınlanan 29934 numaralı AVM Plaka Tanıma Sistemleri (PTS) Yönetmeliği de AVM’lere plaka tanıma sistemlerinin kurulmasını zorunlu hale getirdi. Sistem sayesinde AVM’lerin otopark giriş çıkışlarından geçen tüm araçlar tespit edilerek, şüpheli araç takibi yapılıyor ve merkeze anlık uyarılar iletiliyor, böylece Emniyet Genel Müdürlüğü’ne uyum sağlanıyor.Plaka tanıma sistemi alanında AVM’ler için ihtiyaç, fiyat, kalite değerlendirmesi içerisinde  akılcı, verimli ve hızlı çözümlerin sektörün en köklü kuruluşlarından Mobese A.Ş ile iş birliği yapan Atalian  Entegre Tesis Yönetimi ile sunulması hedefleniyor.  

Sistem, çalıntı ve aranan araçların yakalanmasınaolanak sağlıyor…

Plaka tanıma sistemi; kamera içinde bulunan bütünleşik donanım, yazılım ve plaka tanıma, Emniyet Genel Müdürlüğü merkezi yazılımından oluşuyor.Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) (MOBESE) projelerinde kullanılıyor. Emniyet teşkilatının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen sistem, çalıntı ve aranan araçların yakalanmasına olanak sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü kameralarla araç plaka, marka, model, renk eşleştirme bilgileri kayıt ya da kontrol edilerek anlık olarak KGYS sistemine aktarılıyor. Burada işlenen bilgilerle rapor ya da alarm üretilmesi sağlanıyor.

Plaka tanıma sistemleri birçok noktada uygulanıyor.

Plaka tanıma işlemlerini, bütünleşik kamera sistemi POLNET (Polis Networkü) uyumlu plaka tanıma sistemi gerçekleştiriyor ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün merkezi yazılımı ile entegre çalışıyor.Kameralardan alınan araç görüntülerinde plaka bölgesi ayrıştırılıyor, plaka üzerinde bulunan karakterler çeşitli görüntü işleme (OCR) yöntemleriyle okunuyor. Sistem IP veya analog kameralarla ve farklı çözünürlüklerde çalışabiliyor.Plaka tanıma sistemleri;otoyol giriş ve çıkış noktaları, fabrikalar ve sanayi tesisleri, üniversiteler, hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, depolar, siteler, otoyol kontrol noktaları, sınır kapıları, köprü ve gişeler, nizamiye, otogar ve terminaller, havaalanları, araç geçişinin kontrollü yapıldığı bölgeler ve otellerde yaygın olarak kullanılıyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS