hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Robot şarj cihazı geliyor

  Robot şarj cihazı geliyor
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Robot Şarj Cihazıyla Islak veya Tozlu Şarj Kablolarına Dokunmaya Gerek Kalmayacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransız otomotiv motorları ve aktarma organları üreticisi EFI Automotive, geliştirdiği ve elektrikli araçlar için dünyada bir ilk olan Robot Şarj Cihazı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. EFI Automotive’in 2025 yılında pazara sunulmaya hazır olacak robotu, yağmurlu ve tozlu ortamlarda kirli şarj kablosuna dokunma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Otonom şekilde şarj edeceği aracı bulan, engellerden kaçabilen yapay zekâsı ile kendini otomatik olarak araç altına konumlandıran Robot Şarj Cihazı kolaylıkla şarj işletimini gerçekleştirebiliyor.

  Türkiye otomotiv sektörü, üretim gücü ve yeniliklere hızlı uyum sağlayan yapısıyla dünya arenasında kendine hatırı sayılır bir yer edinmiş durumda. Tedarik sanayi, üretim yetenğiyle ana sanayiye destek olurken aynı zamanda Türkiye ekonomisinin de itici güçlerinden biri olarak öne çıkmaya devam ediyor. Yerli üreticiler kadar yabancı yatırımcılar için de büyük potansiyel vadeden Türkiye otomotiv sektörü, bu alanda adından söz ettiren birçok markaya ev sahipliği yapıyor. 

  Türkiye'de üretim yapıyor

  Endüktif şarjın aracın altında temas yoluyla gerçekleştirilmesi nedeniyle inovatif bir özellik taşıyan bu robot, araçla birinci seviye iletişim kurabiliyor ve yeniden şarjı başlatmak için ana kontrol birimi görevini üstlenen araca yardımcı oluyor. 2025 yılında üretime hazır olacak! Şarj gücü 7 kW olarak planlanan ve talebe göre artırılabilir güce sahip olan Robot Şarj Cihazı, uygulamaya bağlı olarak, bir ev şarjı veya bir iş yeri terminali üzerinden çalıştırılabiliyor. 2025 yılında üretim için ileri düzeyde bir olgunluğa sahip olan robot, otonom özelliğe sahip.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu sayede robot, şarj işlemine ihtiyaç duyan söz konusu aracı bulabilirken, engellerden kaçınabiliyor ve herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan ve belirli bir park yeri olmadan herhangi bir hareket algılandığında durabiliyor. Elektrikli araç sahiplerini ıslak veya tozlu kabloyla uğraşma ve bagajda kablo arama derdinden kurtaran Robot Şarj Cihazı ile şarj işlemi bir uygulama kadar uzakta.

  1992 yılından bu yana Türkiye’de üretim yapan Fransız otomotiv motorları ve aktarma organları üreticisi EFI Automotive de bunlardan biri. Otomotiv sektöründe 88 yıllık tecrübe! Merkezi Fransa’nın Lyon şehrinde 1936 yılında kurulan EFI Automotiv, dünya çapında 1700’ün üzerinde çalışana sahip. ABD, Çin, Türkiye ve Fransa’daki fabrikalarında üretime devam eden şirketin Türkiye’deki 7 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisinde 350’nin üzerinde çalışanı bulunuyor. Her yıl cirosunun yüzde 9,5’ini Ar-Ge çalışmalarına aktaran EFI Automotive, yenilikçi ürünleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow