hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şarj istasyonlarına düzenlemeler devreye giriyor

  Şarj istasyonlarına düzenlemeler devreye giriyor
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Tüm dünyada elektrikli araç kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Türkiye'de de mevzuat hazırlıkları başlamış durumda.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enerji Bakanlığı EPDK (Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu), meclisin onayladığı yeni kanun ile EPDK elektrikli araçlar şarj istasyonları altyapısı düzenlemesinde yetkilendirildi. EPDK kurul kararı ile düzenlemeler getirmesi konusunda çalışmalar başlattı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül şunları kaydetti:

  "Bugün Türkiye’de yaklaşık 7 bin araç ve bu araçlara hizmet veren 1.500’ün üzerinde şarj istasyonu mevcut. 2030 yılında 1 Milyon elektrikli araç ve yaklaşık 20 bin şarj istasyonu olması bekleniyor. İlerleyen dönemde artık insanların alışkanlıkları değişecek, akaryakıt istasyonundan enerji almak yerine evlerinde, iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, dinlenme tesislerinde ve daha birçok noktada araçlarını şarj edebilecekler. Kamu tarafında yapılan düzenlemeler, altyapının daha sağlıklı ve sistemli olabilmesini sağlayacak."

  Konut otoparklarına da geliyor

  Şarj istasyonlarında standartlar belirlenecek, tüketici korunacak Araştırmalara göre iklim değişikliği ve hava kirliliği problemlerinin çözümüne katkı sağlayacak adımlardan biri olan elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması sonucunda Türkiye'de 2030 yılında 1 milyon elektrikli aracın trafikte yer alması ve 20.000 şarj istasyonu olması bekleniyor. Şengönül, “Elektrikli araç sürücülerinin artık istasyonlardan akaryakıt alır gibi enerji alma alışkanlıkları değişecek. Birçok noktada araçlarını şarj etme şansına sahip olacaklar. Bu kapsamda da kamunun şarj istasyonlarının hangi şartlarda kurulacağını, standartlarının ne olacağını belirleyerek, tüketici haklarının korunması ve sektörde güvenliğin sağlanması çok önemli. Bakanlıklar da şarj İstasyonları ile ilgili düzenlemelere başladı Önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacak olan elektrikli araç şarj istasyonları özelinde, belli bir standart oluşturabilmek amacı ile kamuda da yeni yönetmelikler ve kanunlar belirlendi. Örneğin: Sağlık Bakanlığı, şarj istasyonlarını "gayri sıhhi üçüncü sınıf müessese" olarak tanımladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, konutlarda olması gereken asgari şarj istasyon sayısını belirledi. Yeni açılan konutların otoparklarında mutlaka şarj istasyonu bulundurma zorunluluğu getirdi."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sayaç sistemi

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın şarj istasyonlarının teknik özelliklerini TSE kurallarına göre oluşturacağını belirttiğini vurgulayan Şengönül şöyle devam etti:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "EPDK tarafından yayımlanan Şarj Hizmeti Yönetmeliği Taslağı İçerik Özeti ile şarj istasyonları ile ilgili olması gereken bütün kuralların başlıkları açıklandı:

  - Yürürlükteki mevzuata uygun olarak kurulacak, işletilecek, işletimden çıkarılacak ve denetlenecek.

  - Şarj hizmeti sunan istasyonlara otomatik sayaç sistemine uygun sayaçlar tesis edilecek.

  - Ödeme sistemlerine ilişkin usul ve esaslar geçerli olacak.

  - Şarj istasyonlarında yer alan ünite ve cihazların ölçü ve ayarları mevzuata uygun düzenlenecek. "

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow