Şarj istasyonlarına ihtiyaç  katlanıyor

Şarj istasyonlarına ihtiyaç  katlanıyor

Şarj istasyonlarına ihtiyaç  katlanıyor

Avrupa Birliği,sıfır emisyoncr hedeflerinde önemli yeri olan elektrikli araçların benimsenmesinde öncü rol oynuyor. Küresel ölçekte elektrikli araç üretiminin dörtte birini AB ülkeleri gerçekleştiriyor. Avrupa’lı tüketicilerin  bugünlerde yüzde 20’leri bulan elektrikli araç tercihleri önümüzdeki dönemde artınca  şarj istasyonlarına duyulan ihtiyaç katlanarak artacak.  McKinsey raporuna göre 2021’de Avrupa genelinde 375 bin  olan şarj istasyonu sayısının, 2030’a kadar 3,4 milyona çıkması gerekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2021’de Avrupa genelinde 375 bin  olan şarj istasyonu sayısının, 2030’a kadar 3,4 milyona çıkması  gerekmekte.

 

McKinsey uzmanları, Avrupa genelinde elektrikli araçların ihtiyaç duyacağı şarj altyapısı için, 2030 yılına kadar kümülatif olarak 240 milyar Avro’luk yatırım gerekeceğini belirtiyor. Şarj ekipmanı üreticilerinin muhtemelen üretimi artırması, şarj noktası operatörlerinin de öngörülen güç taleplerini karşılamak için elektrik üreticileriyle koordineli şekilde planlamalar yapması gerekiyor.

Otomobil ve kamyon üreticilerinin de değişen tüketici önceliklerini karşılamaya hazırlanması öneriliyor. Yerel yönetimlerin enerji dağıtım şirketleriyle birlikte altyapı planlarını yapması ve finans kurumlarının bu sektörü teşvik eden adımlar atması diğer öneriler arasında yer alıyor.