hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tesla dünyanın en çok satan arabası oldu

  Tesla dünyanın en çok satan arabası oldu
  expand

  Tesla Model Y, fiyatının neredeyse iki katına çıkmasına rağmen bu yıl popüler Toyota araçlarını geride bıraktı. Musk'ın doğuştan elektrikli otomobili, aynı zamanda bu unvanı kazanan ilk elektrikli araç olarak da tarihe geçti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırma şirketi JATO Dynamics'in yayınladığı verilere göre, Tesla Model Y elektrikli crossover bu yılın ilk çeyreğinde dünyanın en çok satan otomobili oldu.

  Model Y, Toyota'nın RAV4 ve Corolla modellerini geride bırakarak küresel satış sıralamasında ilk tamamen elektrikli araç olarak ortaya çıktı.

  Model Y, aynı dönemde Corolla için 256.400 ve RAV4 için 214.700 adete kıyasla, yılın ilk üç ayında dünya çapında 267.200 adet sattı. Veriler, bunun Model Y için yıllık bazda yaklaşık yüzde 69'luk bir artış olduğunu gösterdi.

  Satışlardaki artış, Tesla'nın Model Y için fiyatlandırmasının 47.490 dolardan, Corolla'nın 21.550 dolardan ve RAV4'ün 27.575 dolardan başlamasına rağmen geliyor.

  Tesla CEO'su Elon Musk, Model Y'nin başarısına daha piyasaya sürülmeden önce güvendiğini söylemiş ve 2016'da "yılda 500 bin ila 1 milyon adet seviyesinde" talep çekeceğini tahmin etmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar, gelişmenin Tesla için bir kilometre taşı olduğunu söylüyor ve elektrikli araç otomobil üreticileri arasındaki rekabetin durgun kalması nedeniyle Musk'ın şirketinin pazara hakim olabildiğini ekliyor.

  Tesla, 2023'ün ilk çeyreğinde 400.000'den fazla Model Y ve Model 3 aracın müşterilere teslim edildiğini bildirdi.

  Otomobil üreticisi, Model Y de dahil olmak üzere son birkaç yılda ürün yelpazesinin çoğunun fiyatlarını sık sık düşürdü. Endüstri uzmanları bunun satışlardaki artışa katkıda bulunmuş olabileceğini söylüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow