Toyota, Türkiye’ye özel SUV üretecek

Toyota, Türkiye’ye özel SUV üretecek

Toyota, Türkiye’ye özel SUV üretecek

Corolla modelinin SUV’unu 2022’de pazara sürecek Toyota, Türkiye için vergi avanatjlı 1.8 lt hibrit motorlu versiyon üretecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toyota’nın gelecek vizyonunu açıkladığı Kenshiki Forum Belçika’da Brüksel Expo’da gerçekleştirildi. Marka, Avrupa’daki iş stratejisini, vizyonunu, yeni ürünlerini ve teknolojik gelişmeleri paylaştı. Bataryalı elektrikli araç bZ4X, spor otomobil GR 86 ve Corolla Cross’un Avrupa prömiyerini gerçekleştiren Toyota, aynı zamanda Yaris GR Sport, GR Yaris Hydrogen modellerini de tanıttı.

Türkiye için özel motor

Gelecek yıl satışa çıkması planlanan Corolla’nın SUV modeli Corolla Cross’un Tükiye’ye ÖTV avantajlı 1.8 lt hibrit motorla ithal edileceği açıklandı. Normalda aracı 2 lt hibrit motorla satacak marka Türkiye’de ÖTV avantajından dolayı bu versiyonu Türkiye için özel ürettirecek. Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt markanın 50 yıllık hibrit deneyimini tam elektrikli otomobillere taşıyacağını belirterek şunları söyledi;

“Toyota, hibritlerle başladığı elektrifikasyon sürecine ciddi kaynak ayırıyor. Markamız, elektrikli araçlarda daha fazla ihtiyaç duyulacak bataryaları geliştirmek için 2030 yılına kadar yaklaşık 13.6 milyar dolar yatırım gerçekleştirecek. Herkes için mobilite felsefemize dayanarak araçların tüm yaşam döngüsü boyunca CO2 emisyonlarını daha da azaltmaya katkı sağlayacak elektrifikasyon stratejilerini sunmaya devam edeceğiz.”

Yeni elektrikliler yolda

Toyota yeni tanıtılan bZ4X ile başlamak üzere önümüzdeki yıllarda artan sayıda pratik ve ulaşılabilir sıfır emisyonları araç sunacak. 2030’a kadar sıfır emisyonlu araç satış oranı, marka içerisinde Batı Avrupa’da minimum yüzde 50’ye çıkması planlanıyor. Marka, ayrıca Batı Avrupa’da 2035’e kadar yeni araç satışlarında yüzde 100 oranında CO2 azaltımına hazır olduğunu açıkladı.

1.3 milyon hedefledi

Toyota Avrupa, 2021’de yaklaşık yüzde 6.3 pazar payıyla 1.07 milyon araç teslimatı gerçekleştirmeyi öngördüğünü açıkladı. 2020’ye göre 80 bin adetlik artışla birlikte yeni bir rekor elde edilecek. 2022 yılında ise Toyota Avrupa, yine bir başka rekor olacak yüzde 6.5 pazar payıyla 1.3 milyon adet civarında araç satışı planlıyor. Gelecek yıl ülkemize 1 milyon km batarya garantili 450 km menzilli bZ4X ve Hibrit Corolla Cross gelecek.