hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Toyota, yeni nesil elektriklilerin üretimine 2026 yılında başlayacak

  Toyota, yeni nesil elektriklilerin üretimine 2026 yılında başlayacak
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  “Otomobillerin Geleceğini Değiştirelim” temalı  çalıştayda gelişmiş batarya yol haritasını açıklayan marka, yeni nesil elektrikli araçları üretmek için harekete geçti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni batarya teknolojisi planlarını gösteren Toyota, özel olarak elektrikli araç üretecek fabrikasıyla da fark yaratacak. Toyota’nın planlamasına göre yeni nesil tam elektrikli araç ilk olarak 2026’da satışa sunulacak. Bununla birlikte 2030 yılında satılacak 3.5 milyon Toyota tam elektrikli aracın 1.7 milyonunu bu yeni nesil elektrikli modeller temsil edecek.

  Her ihtiyaca uygun batarya 

  Toyota, içten yanmalı motorlarda ihtiyaç duyulan farklı teknolojiler gibi tam elektriklilerde de ihtiyaca ve beklentilere göre bataryalar geliştiriyor. Bu kapsamda dört yeni nesil batarya tanıtan Toyota, likit ve katı elektrolitlerle batarya teknolojisinde de öncü rol oynayacak. 2026 yılında yeni nesil elektrikli araçlarda kullanılması planlanan Performans Lityum-iyon bataryalar, mevcut bZ4X modelindeki bataryalara göre yüzde 20 daha düşük maliyetle üretilebilecek. Bununla birlikte hızlı şarj süresi 20 dakika veya daha kısa olacak. Bu bataryalar 800 kilometreden daha fazla menzil sunacak. Elektrikli araçların daha ulaşılabilir olarak yaygınlaşmasını hedefleyen Lityum Demir Fosfat bataryalar, mevcut bZ4X modelindeki bataryalara göre yüzde 40 daha az maliyete ve yüzde 20 daha fazla menzile sahip olacak. 30 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecek bataryaların, 2026-2027 yıllarında üretilmesi planlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kısa sürede şarj

  Toyota ayrıca Bipolar mimariyi lityum-iyon batarya kimyasıyla bir araya getirerek Yüksek Performanslı batarya da geliştiriyor. Araçlarda sunacağı daha iyi aerodinami ve daha düşük ağırlık sayesinde 1000 kilometreden daha fazla menzil sunulabilecek. Performans bataryalarına göre yüzde 10 daha düşük
  maliyete sahip olacak Yüksek Performanslı bataryalar, 20 dakikadan daha kısa sürede şarj olabilecek ve 2027-2028 yıllarında kullanılmaya başlanacak. Elektrikli araçlarda büyük bir potansiyeli olduğu düşünülen katı-hal bataryalar için de çalışmalar yapan Toyota, hızlı şarja uygun, uzun ömürlü ve daha kompakt ürünler geliştiriyor. 2027-2028 yıllarında ticari olarak kullanıma hazır olması planlanan katı-hal bataryalar, ilk gelişim fazında 1000 kilometreden fazla; ikinci gelişim fazında 1200 kilometreden daha fazla menzil sunacaklar. Bununla birlikte 10 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecekler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow