hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TransAnatolia’dan Cumhuriyet'in 100.yılına özel rota

  TransAnatolia’dan Cumhuriyetin 100.yılına özel rota
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  2-9 Eylül 2023 tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek TransAnatolia’nın Cumhuriyet'in 100.yılına özel hazırlanan yarış rotası Samsun-İzmir arasında gerçekleşecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı izni, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) desteğiyle düzenlenen dünyanın en büyük ve zorlu rally raid yarışlarından TransAnatolia, 2-9 Eylül tarihlerinde Samsun-İzmir arasında yaklaşık 2.300 km’lik bir rotada düzenlenecek.

  TransAnatolia’nın 13.yılındaki yarış rotası Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır nitelikte çok özel bir ruhla oluşturuldu. 2 Eylül’de Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nı verdiği, milli mücadelenin başlatıldığı Samsun’dan start alacak yarış, İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’de İzmir’de son bulacak.

  Yarış toplam 17 il sınırından geçecek

  Startı Samsun’da alacak yarışçılar, sırasıyla Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya, Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Manisa il sınırlarından geçerek ve finishi İzmir’de görecek.

  Sektör yetkililerinden Burak Büyükpınar, “Motor sporlarına ilgi tüm dünyada gitgide artıyor. Türkiye’de bu artış dünya ortalamasından daha yüksek. Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de geçen yıla göre ilgi %44 arttı. Bunu katılımcı sayılarımızın artışından da net olarak görebiliyoruz. Uluslararası bilinirliğimizin günden güne arttığı TransAnatolia’da, sunduğumuz yüksek standartlarla uzun yarışlara hazırlanmayı hedefleyen üst düzey sporcuların beklentilerini karşılarken amatörlerin de yeteneklerini geliştirebilmelerine imkan veriyoruz.” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’de Rally Raid veya Cross Country yarışlarının motor sporları dünyasında yeteri kadar bilinmediği ve yurt dışı kaynaklı yarış organizasyonlarının Türkiye etaplarına katılan Türk yarışçıların sayısının oldukça az olduğu bir dönemden bugünlere geldiklerini belirten Büyükpınar; “TransAnatolia bugün, uzun yıllar motor sporlarının içinde olan ve bu işe gönül veren bir ekibin, doğayı, macerayı ve sporu tek yarışta toplamayı başardığı, 27 farklı ülkeden binin üzerinde yarışmacının Türkiye’nin eşsiz coğrafyasında ağırlandığı büyük bir yarış organizasyonu olarak on üçünü yılına ulaştı.” şeklinde konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow