Volvo'nun küçük elektriklisi gözüktü

Volvo'nun küçük elektriklisi gözüktü

Volvo'nun küçük elektriklisi gözüktü

Tam elektrikli yeni Volvo EX30, daha büyük Volvo SUV özelliklerine sahip küçük bir SUV olarak tasarlandı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Volvo Cars’tan beklenildiği gibi yine çok güvenli bir otomobil olan EX30, bugüne kadar üretilen tüm Volvo otomobiller arasında en düşük CO2 ayak izine sahip. Volvo Cars’ın ürettiği premium ilk B-SUV modeli olan EX30, bugün İtalya'nın Milano kentinde dünyaya tanıtıldı. Şu anda sadece belirli pazarlarda* sipariş edilebilen EX30 ile birlikte markanın tam elektrikli model sayısı dörde çıktı. Otomotiv pazarında tam elektrikli modellere duyulan talep sürekli artarken, Volvo Cars’ın EX30 ile hızlı büyüyen bu segmentte sürekli artan talebi karşılaması bekleniyor. 

Volvonun küçük elektriklisi gözüktü

 3 motor seçeneği 

EX30, üç ayrı motor seçeneği ve iki farklı pil tipi sunuyor. Böylelikle kullanıcı ihtiyacına göre en uygun pil teknolojisini seçme özgürlüğü sağlıyor. Zamanının çoğunu şehirde geçirenler veya kısa mesafelerde seyahat edenler için LFP pil kullanan tek motorlu seçenek kullanım kolaylığı sağlıyor. Lityum demir fosfat kimyası kullanılan LFP standart menzilli pilin üretimi daha az kaynak gerektiriyor ve bu yüzden maliyeti de daha uygun oluyor. Model maksimum menzile ihtiyaç duymayanlar için uygun bir seçenek olabilir. Menzili en üst seviyeye çıkarmayı tercih edenler için ise, EX30’da NMC genişletilmiş menzilli pile sahip Tek Motorlu Genişletilmiş Menzil varyant sunuluyor.  Performans odaklı kullanıcılar için ise, NMC pilin ek bir ikinci e-motorla eşleştirildiği Twin Motor Performans modeli sunuluyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 4 çekeri de var

 EX30'un bu dört teker çekişli versiyonu 315kW (428hp) güç sağlarken, 0'dan 100 km/s’ye 3,6 saniyede çıkıyor. EX30’un bu versiyonu, Volvo Cars’ın şimdiye kadar ürettiği en yüksek ivmelenmeye sahip modeli. Genişletilmiş menzilli Twin Motor varyantı 153kW'a kadar şarj kapasitesine sahipken, standart menzilli model 134kW kapasiteye sahip. Bu sayede, EX30’un pili 25 dakikadan biraz fazla bir sürede yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj edebiliyor. Otomobilin orta ekranı ve uygulaması aracılığıyla amperi, maksimum şarj seviyesi ve şarj başlangıç zamanı ayarlanabiliyor. Cross Country versiyonu da yakında gelecek Gelecek yıldan itibaren, EX30'un yanı sıra ayrıca bir Cross Country versiyonu da satışa sunulacak. Küçük elektrikli SUV'un bu özel versiyonu için siparişlerin ve üretimin 2024'te başlaması bekleniyor. 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber