hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  VW’den yeni model atağı

  VW’den yeni model atağı
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Tiguan ve Passat’ı yenileyen Alman marka önümüzdeki günlerde makyajlı Golf ve elektrikli modellerini Türkiye’ye ithal edecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Passat’ın dünya çapında 34 milyondan fazla satış adedine ulaşarak, global pazarda en çok satan üç Volkswagen modelinden biri olduğunu ifade eden VW Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, Yeni Passat’ın, Volkswagen Grubu’nun premium segmentteki gücünü başarılı bir şekilde Volkswagen markasına aktardığını söyledi. Bottaro ayrıca; “Yeni Passat ile son iki senede 4 kat büyüttüğümüz D/SW segmentini daha da büyütmeye devam edeceğiz” dedi. Bottarı bu yıl sonunda yaklaşık 70 bin otomobil satmaya hedeflediklerini belirterek bunun 5 bininin Passat gerisinin de 15 biner adetlik Tiguan, Golf,Polo ve yenilenen T-Roc ve T-Cross’tan oluşmasını öngördüklerini belirtti. Hazirandan itibaren ise Türkiye’de ilk elektrikli Volkswagen modelleri devreye girecek. I.D. 2. I.D. 3, I.D. 5, ve Passat sedanın yerini alacak I.D.7 modelleri ithal edilmeye başlayacak. Bu modellerin neredeyse tümü yüzde 10 ÖTV dilimine girecek indirgenmiş KW gücündeki motorlarla gelecek ve böylece iddialı satış rakamlarına işaret edecek. Türkiye elektrikli araç pazarına 2024 itibariyle 4 farklı EV ve 7 bin elektrikli otomobil satış hedefiyle başlayan VW 2025’te ID. 2 ve ID. 2X modellerinin de etkisiyle 20 bin adedin üzerinde satış yapmayı hedefliyor. Yılın sounda ise markanın Türkiye’den büyük umutlara sahip olduğu yepyeni TAYRON modeli devreye girecek. Yeni Tayron modelinde Türkiye pazarı 2. veya 3. büyük pazar olacak şekilde bir konumlandırma yapılacak.

  En evrimli Tiguan

  Volkswagen, Tiguan modelinin üçüncü neslini kapsamlı iyileştirmelerle yeniledi: 48 Voltluk hafif hibrit sistemin entegre edildiği turbo beslemeli benzinli motor (eTSI), IQ. LIGHT HD matrix farlar, sınıfında ilk kez sunulan çift valfli adaptif süspansiyon sistemi DCC Pro, dijital kokpit ve masaj özellikli ergoActive koltuklar, Yeni Tiguan’ın dikkat çekici özellikleri arasında. Aerodinamideki önemli geliştirmeler ve gelişmiş güç-aktarma sistemleri sayesinde Yeni Tiguan, orta sınıfın en verimli SUV modellerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yeni Tiguan’ın aerodinamik tasarımı sayesinde, hava sürtünme katsayısı 0,33’ten 0,28’e düşürülüyor ve verimlilik artırılıyor. Yeni Tiguan eTSI teknolojisiyle hiç olmadığı kadar verimli… 48 Volt hafif hibrit sistem (eTSI), Golf’ten ve Yeni Passat’tan sonra Yeni Tiguan’da da karşımıza çıkıyor ve 1.5 litre hacmindeki motor 150 PS güç üretiyor. eTSI teknolojisi sayesinde kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülmekte ve ön yolcu koltuğunun altında bulunan Li-ion batarya şarj edilmektedir. Güç aktarma organlarının kalbini oluşturan 1.5 eTSI EVO2 motor, Gelişmiş Aktif Silindir Yönetimi (ACTplus) ile donatılmıştır. ACTplus ile, dört silindirden ikisi motorun çalışma gereksinimine göre mümkün olduğunca sık olarak kapatılır. İlk 1.5 TSI ACT nesline kıyasla, silindirlerin açılıp kapanma süresi ve sarsıntısı, mükemmeli garanti edecek şekilde iyileştirilmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güvenilir yol arkadaşı Passat

  Hem üst sınıf bir makam aracı, hem de çok yönlü bir aile aracı: Yeni Passat aynı anda birçok farklı ihtiyaç ve beklentiye yanıt veriyor. Artan boyutları, iyileşen iç malzeme kalitesi ve üzerinde yükseldiği yenilikçi MQB Evo platformu ile bir üst sınıfın gereksinimlerini karşılayabilecek bir yapı ortaya koyuyor ve kendi segmentinin sınırlarını aşıyor. Yeni Passat, bir önceki nesline kıyasla tam 144 mm uzayarak, toplam 4.917 mm uzunluğa ulaşıyor. Böylece şimdiye kadarki en görkemli Passat olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz şartlarında dahi cömert bir iç hacme sahip olan önceki nesliyle karşılaştırıldığında arkada 50 mm daha fazla diz mesafesi sunuyor. Ayrıca önceki nesline kıyasla 40 litre daha genişleyerek 690 litreye ulaşan geniş bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında 1.920 litreye kadar çıkabiliyor. Tüm detayları özenle düşünülerek baştan yaratılan yeni aerodinamik tasarım ve MQB Evo platformunun avantajları sayesinde, Yeni Passat’ın hava sürtünme katsayısı 0,31’den 0,25’e düşüyor. Havaya karşı gösterilen dirençte böylesine büyük bir iyileşmenin sonucunda, eski nesline kıyasla çok daha sessiz, konforlu ve ekonomik bir sürüş sağlanıyor. Aracın hafif hibrit teknolojisine sahip yüksek verimli eTSI teknolojisi sayesinde, kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Güç aktarma organlarının kalbini oluşturan 1.5 lt TSI evo2 motor, Gelişmiş Aktif Silindir Yönetimi (ACTplus) ile donatılmış. ACTplus, dört silindirden ikisini motorun çalışma gereksinimine göre mümkün olduğunca sık olarak kapatıyor. İlk 1.5 TSI evo ACT nesline kıyasla, silindirlerin açılıp kapanma süresi ve çalışma sarsıntısı mükemmeli garanti edecek şekilde iyileştirilmiş.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow