hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Nebati ‘kredi paketini oluşturduk’ demişti! TOGG’a özel kredi nasıl olacak?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yerli otomobil TOGG’un piyasaya çıkışı sonrası ‘TOGG’a özel kredi paketi’ beklentisi ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili en net açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yapmıştı. Peki TOGG’a özel kredi nasıl olacak? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yerli otomobil TOGG bir süredir yollarda ve sayı her geçen gün artıyor. 177 binden fazla kişi çekilişe katılmıştı 20 bin şanslı ortaya çıkmıştı. Hedef ise ilk etapta 1 milyon milli otomobili yollarla buluşturmak. 

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KREDİ TALİMATI VERDİ 

  Bir özel kredi desteği sunulacak mı sorusu ön plana çıkıyor. Fiyatlarda 3 versiyon var. Düşük paketi 953 bin lira, orta paket 1 milyon 55 bin lira, üst paket ise 1 milyon 215 bin lira. Vatandaşa TOGG alımı için destek sağlanacak mı? Bunun için ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, kamu bankalarına çağrıda bulundu. Özel kredi desteği sağlanması için talimat verdi. 

  Ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kamu bankalarının çalışma yürüttüğünü açıkladı.  

  BAKAN NEBATİ: KREDİ PAKETİ OLUŞTURDUK 

  Bakan Nebati, konuyla ilgili olarak bankaların hazırlık yaptığını söyledi. Bakan Nebati, “Kredi için çok büyük bir talep var, BDDK üzerinden bankalarımızla konuşarak bir paket oluşturduk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz ettikten sonra ilan edeceğiz” dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Nebati ‘kredi paketini oluşturduk’ demişti TOGG’a özel kredi nasıl olacak

  Düşük faiz mi olur, uzun vadeli mi olur, kaç seçenek Cumhurbaşkanına sunuldu? Tüm bunlar merak konusu... 

  Peki TOGG’a özel kredi nasıl olacak? Faiz oranlarında TOGG’a özel indirim olacak mı? Otomotiv yazarı Halit Bolkan konuyla ilgili beklentilerini CNN TÜRK’te anlattı. Bolkan şu ifadeleri kullandı: 

  “Çok daha uzun vadeli kredi ya da toptan fiyatın yüzde 50-70'i gibi unsurlar çıkabilir. BDDK’nın sınırlamaları var. Belli fiyat aralıklarında belli yüzdelerle kredi kullanılabiliyor. Belki burada değişiklik yapılabilir. Kamu bankaları TOGG’a özel kredi kullandırabilir mi? Elbette kullandırabilir. 

  Bakan Nebati ‘kredi paketini oluşturduk’ demişti TOGG’a özel kredi nasıl olacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘TOGG İÇİN AVANTAJ SAĞLAYACAK’ 

  Önemli olan nokta uzun vade toplam fiyatın ne kadarına kredi kullandırılabilecek. ve burada en önemlisi düşük faizli kredi olacaktır. TOGG’un sahipleri belli. TOGG almaya hak kazanmış tüketiciler için faydalı olacak. Kampanyanın uzatılması, benzer paketlerin devreye sunulması TOGG için avantaj sağlayacak, satın alması daha kolay hal gelecektir. 

  Bakan Nebati ‘kredi paketini oluşturduk’ demişti TOGG’a özel kredi nasıl olacak

  'TOGG’UN DAHA FAZLA TERCİH EDİLMESİNİ SAĞLAYABİLİR’ 

  Evet pandemi döneminde çip krizinin de etkisiyle aynı zamanda fabrikaların tam kapasite ile çalışamaması ile otomotiv üretimi azaldı. Biriken talep var, Türkiye’de ocak-şubat-martta satış rekorları kırıldı. Nisan’da da bekleniyor. Otomobil arzı artmış durumda, talep o kadar büyük ki arz talebi yakalayamaz durumda. Markalar üretimini artırmaya çalışıyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa pazarında satışlar yükselmiş durumda, global otomotiv üretimi 3 sene öncesi rakamlara ulaşabilmiş değil. 

  Tüketici otomobili kredi ile satın alacaksa daha düşük faiz olacaktır. TOGG’un daha fazla tercih edilmesini sağlayabilir. 1 yıl sonra sedan gelecek, 2 modele çıkacak TOGG. Daha düşük faizli kredi yapılabilirse TOGG’un avantajına olacaktır. “ 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow