hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Robotaksi yarışmasında Togg sürprizi: 'Anahtarına kapışalım mı?' esprisi yaptı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  TEKNOFEST kapsamında düzenlenen sürücüsüz otomobillerin yarışması Robotaksi’de Togg sürprizi yaşandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3’üncü gün yarışlarına Bursa’nın Gemlik ilçesinden rengini alan mavi Togg ile katıldı. Yarışmacı takımların garajlarını tek tek ziyaret eden Bakan Varank, “Togg ile geldim. Anahtarına kapışalım mı?” esprisi yaptı. Yarışmacı öğrenciler Togg ile Bilişim Vadisinde tur attı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST bünyesinde düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon Üssü Bilişim Vadisi’nde devam ediyor. Bu yıl 5’incisi düzenlenen Robotaksi’nin final etabında 31 takımdan 460 genç kıyasıya mücadele ediyor. Otonom sürüş algoritmalarının geliştirilmesi amacıyla gençleri teşvik etmeyi hedefleyen yarışma, Bilişim Vadisi ve TÜBİTAK yürütücülüğünde 13 Nisan’a kadar devam edecek.

  ANKARA’DAN YOLA ÇIKTI

  10 Nisan’da başlayan yarışmanın finaline Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank konuk oldu. Bakan Varank, Ankara’dan yola çıktığı mavi renkli Togg ile yarışmanın yapıldığı be aynı zamanda Togg’un doğduğu yer olan Bilişim Vadisi’ne geldi. Bakan Varank’ı vadide yarışmacı öğrenciler, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu karşıladı.

  YÜKSEK KATMA DEĞERLİ TEKNOLOJİ

  Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Varank, Togg ile geldiğini ifade ederek "Türkiye'yi yüksek katma değerli teknoloji üreten bir ülke haline getirmekte kararlıyız. Bunun en güzel örneklerinden biri de işte Türkiye'nin otomobili. Bugün yarışmada genç arkadaşlarımızla onların geliştirdiği teknolojileri göreceğiz. Otonom teknolojilerde lise çağındaki, üniversite çağındaki arkadaşlarımız neler yapmışlar onları beraberce izleme fırsatımız olacak. Aynı zamanda Togg'u onlara getirdiğimiz için onların mutlu olacağına eminiz." diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OTONOM SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ

  Varank, mobilite teknolojilerinin gelişim ve dönüşümden geçtiğine işaret ederek, dünyada otomotiv endüstrisinin, ulaşım ve taşıma araçlarındaki mobilite ekosisteminin büyük bir değişim ve dönüşümden geçtiğini, bunun en önemli ayaklarından birinin, otonom sürüş teknolojileri olduğunu anlattı.Robotaksi yarışmasında Togg sürprizi: Anahtarına kapışalım mı esprisi yaptı

  TEKNOFEST KUŞAĞI

  Bu yarışmalara katılan lise ve üniversite öğrencilerinin, gelecekte Türkiye'nin en başarılı mühendisleri olacağına değinen Varank, bu mühendislerin Togg'un otonom yazılımlarında, algoritmalarında çalışacaklarını, belki hidrojen enerjili araçların otonom bir şekilde üretilmesi için çalışacaklarını söyledi. Varank, bu yarışmalarla Türkiye'nin en büyük değeri olarak gördükleri gençlere yatırım yaptıklarının altını çizerek "TEKNOFEST kuşağı da 'Türkiye Yüzyılı'nı inşa edecek." dedi.

  DURDURUP AĞLAYANLAR VAR

  Togg'u şehir içinde, otoyolda kullandıklarında vatandaşların kornalara bastığını, alkışladığını, el salladığını dile getiren Varank, "Arabayı bir yere park ettiğinizde durup arabanın yanına gelip fotoğraf çektirenler var, inceleyenler var. Demek ki milletimiz Türkiye'nin bu kabiliyeti geliştirmesini yıllardır bekliyormuş. 60 yıllık hayalimiz derken, aslında biz doğru bir noktaya parmak basıyoruz. Vatandaşlarımızın bu kadar heyecan duyduğunu görmek gerçekten gurur verici. Yollarda, sokaklarda, caddelerde bu aracı görenler gerçekten mutluluk duyuyor. Emin olun bizi durdurup ağlayan vatandaşlarımız var.” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİLİŞİM VADİSİNİ TURLADILAR

  Yarışmacı öğrenciler, Togg ile Bilişim Vadisinde tur attı. Organizasyonda gönüllü olarak öğrenciler de Bakan Varank ile birlikte T10X akıllı cihazı deneyimledi.

  31 TAKIMLI MÜCADELE

  Yarışmaya hazır araç kategorisinde 189, özgün araç sınıfında ise 151 takım başvurdu. Yarışmanın final etabında hazır araç kategorisinde 8, özgün araç kategorisinde 23 takım olmak üzere toplam 31 tarım yarışmaya hak kazandı.

  KRİTERLER NELER?

  Yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü ve mezun öğrenciler, bireysel veya takım halinde katılabiliyor. Takımlar; şehir içi trafik durumunu yansıtan bir parkurda otonom sürüş performanslarını sergiliyor. Yarışmada, kurallara uygun olarak yolcu alma, yolcu indirme, park alanına ulaşma, park etme ve doğru rotayı takip etme görevlerini yerine getiren takımlar başarılı sayılıyor.Robotaksi yarışmasında Togg sürprizi: Anahtarına kapışalım mı esprisi yaptı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÖZGÜN VE HAZIR ARAÇLAR

  Yarışma, iki kategoriden oluşuyor. Özgün araç kategorisinde takımlar A’dan Z’ye bütün araç üretimini ve yazılımını yaparak yarışmaya katılıyor. Hazır araç kategorisinde ise takımlar Bilişim Vadisi tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştırıyor.

  TÜNEL ENGELİ

  Bu yıl, Bilişim Vadisi pistinde değişiklik yapıldı. Piste 15 metre uzunluğunda bir tünel inşa edildi. Yarışmacılar, araçları zorlayacak bu tüneli geçerek yarışmayı tamamlayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  VİDEO İLE HAZIRLANDILAR

  Bilişim Vadisi, hazır araç kategorisinde yarışan ekipler için aracı tanıtan bir eğitim videosu hazırladı. Video, ön elemeyi geçen ekiplerle Eğitim Yönetim Sistemi üzerinden paylaşıldı. Videoda hazır araçta bulunan sensör, kamera, veri kütüphaneleri gibi sistemler açıklanıyor.Robotaksi yarışmasında Togg sürprizi: Anahtarına kapışalım mı esprisi yaptı

  TASARIMA DA ÖDÜL

  Özgün araç kategorisinin birincisine 130, ikincisine 110, üçüncüsüne de 90 bin liralık ödül verilecek. Hazır araç sınıfındaki birinci 100, ikinci 80, üçüncü 60 bin liranın sahibi olacak. Bu yıl ilk kez özgün araç kategorisinde yarışan ekiplere araç tasarım ödülü verilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow