hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ahiret İle İlgili Ayetler ve Mealleri... Kuran-I Kerim'de Ahiret Hakkındaki Tüm Ayetler...

  Ahiret İle İlgili Ayetler ve Mealleri... Kuran-I Kerimde Ahiret Hakkındaki Tüm Ayetler...
  expand

  Ahir sözcüğünden türetilen ahiret kelimesinin sözlük anlamı sonraki yaşamdır. İslam inancına göre dünya fani, ahiret ise bakidir. Cennet de cehennem de içindekilerin sonsuza dek kalacağı yerlerdir. Cennetin diğer isimleri Vatan-i Asli, Ebed'ül Abad ve Dar'ül Sürur'dur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kur'an-ı Kerim'de ahiret, insanın ölümünden sonra yaşayacağı sonsuz hayat olarak tanımlanır. Ahirette, insanların dünyadaki amel ve davranışlarına göre hesaba çekilecekleri ve sonrasında cennet veya cehenneme gönderilecekleri belirtilir. Ahiret inancı, İslam'ın temel inanç esaslarından biridir ve insanların dünya hayatında iyi davranışlar sergilemeleri için bir motivasyon kaynağı olarak görülür. Kur'an'da ahiret hayatı, cennetin nimetleri ve cehennemin azaplarıyla detaylı bir şekilde anlatılır, böylece müminlerin ahirete hazırlanmaları teşvik edilir.

  Ahiret ile İlgili Ayetler ve Mealleri

  1- Bakara Suresi / 8 

  Ve minen nasi men yekulu amenna billahi ve-bil yevmil ahiri vema hum bimu'mine 

  İnsanlardan bazıları, "biz Allah'a ve ahiret gününe inanıyoruz." deseler de içten içe inanmazlar. 

  Kuran'ı Kerim'in en uzun suresi olan Bakara Suresi'nin 8. ayetinde münafıklardan bahsedilmektedir. Münafıklar, iman ediyormuş gibi görünseler de aslında Allah'ı da ahiret gününü de inkar ederler. Başka ayetlerde ve hadislerde ise münafıkların mürtetlerle birlikte cehennemin 7. katı olan Haviye'ye atılacakları bildirilir. 

  2- İsra Suresi / 10 

  Ve enne ellezine la yu'minune bil ahirati ea'tedna lehum azaben elimen 

  Allah'ı ve ahiret gününü inkar edenler için elim bir azap vardır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kainatı ve içindekilerin kendiliğinden olduğuna inanmak hakikati inkar etmek demektir. Bu nedenle Allah'ı, nebileri ve ahireti inkar edenlere kafir, yani "hakikati örten" denir. Bu kişiler, mahşerde dünyada yaptıklarından sorguya çekildikten sonra ebedi olarak cehenneme gönderilecektir. Cehenneme gönderilenlerde cennete gönderilenler gibi sonsuza kadar orada kalacaklardır. 

  Ahiret İle İlgili Ayetler ve Mealleri... Kuran-I Kerimde Ahiret Hakkındaki Tüm Ayetler...Kuran-ı Kerim'de Ahiret Hakkındaki Tüm Ayetler

  1- Saffat Suresi / 20 

  Derler ki: Bize gerçekten de yazıklar olsun! Bu Din Günü'dür. 

  Kuran'ı Kerim'de kıyamet sözcüğünün yerine yevmiddin yani din günü ifadesi geçer. Din günü de Allah'ındır. O gün hak yerini bulacaklar, yalancılar ve inkarcılar cezalandırılacaktır. Saffat Suresinde de kafilerin, müşriklerin ve münafıkların yaşadığı şaşkınlık ve pişmanlık dile getirilir. 

  2- Kaf Suresi / 20 

  Sur'a üfürüldüğünde tehditler ve ödüller yerini bulacaktır. 

  Allah'ın vaatleri haktır ve mutlaka gerçekleşecektir. Dünyada salih amel işleyenler cennetle mükafatlandırılırken, inkarcılar, yalancılar, yetim hakkı yiyenler ve Allah'a şirk koşanlar, cehenneme gönderilerek cezalandırılacaktır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3- Hakka Suresi / 18 

  O gün kimsenin hiçbir şeyi gizli kalmayacaktır. 

  O gün dünyada saklanan gerçekler Hakk'ın huzurunda açığa vurulacaktır. Dillerini eğip bükenler ve yalan söyleyenlerin gerçek yüzü de ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, her zaman hakikatin yolunda ilerlemeli ve sırat-ı müstakim üzerinde örnek Müslümanlar olarak hayatımızı idame ettirmeliyiz. 

  4- Mutaffifin Suresi / 34

  O gün ise mümin kullar, kafirlere gülecektir. 

  Dünyada kafirler ve müşrikler, müminlerle alay eder ve onları küçümser. Ahirette ise bunun tam tersinin gerçekleşeceği Mutaffifin Suresi'nin 34. ayetinde bildirilmiştir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA